Asus Maximus IV Extreme-Z ile Nasıl Overclok Yapılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

grc8213

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafiker
Arkadaşlar Burak Bey 11.ayda bu yazıyı yazdığında anakartı gözden çıkarmıştım :)

Overclock konusunda pek bilginiz yok anladığım kadarı ile. Anakartınızın da bunun için pek elverişli olduğunu söyleyemem. Bu bağlamda tavsiyem bu konuda yeteri kadar bilgi edinmeden OC yapmayın, var olan parçaları yakabilirsiniz.

Zaten anakartımın yaşlandığını da düşünüyordum. Dolayısıyle biraz araştırma yaptım ve bilgisayarımdan anakart, ram, işlemciyi güncelledim.
Son sistemim şu şekilde oldu:

• Intel Core i7 2700k 3.9Ghz
  • Asus Maximus IV Extreme-Z
  • Highpower 650watt
  • Asus HD6950 Direct CU II 2GB
  • 1866mhz 16gb Corsair Vangeance CL9 1,5v
  • Big Water 780e Su Soğutma sistemi
  • 120gb SSD Corsair Force 3,2tb Samsung Hdd+Harddisk kutusu
  • Creative X-FI surround 5.1
  • Samsung 40D6000 Led TV Monitör
  • Creative Z5500 Ses sistemi
  • Logitech G700 Fare

İyi güzel de bu anakartın üzerinde bir sürü bişey var. :) Bios desen karman çorman (yinede azda olsa anladım da) ,overclock için yapılmış anladıkta ben daha işlemcileri kararlılık testine sokamıyorum sorun orada. :) Gittik sistem aldık ikinci günden yakmayalım parçaları. Sizden ricam şu ben elimdeki bu sistemi son haddine kadar (overclock anlamında) kullanmam için yapmam gereken ilk şey nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ramlerden farklılık olurmu Mhz anlamında olsun voltaj çalışma farkı olsun...

Ben bir türlü cesaret edemiyorum ram hızlarıda farklı olduğu için.Önceki anakartım olsa hemen yapardımda bu çok karışık birde ingilizce yok sonra yakmayayım parçaları.

Örneğin sadece ramlarla oynadım; 1600 mhz de açıldı ve çalışıyor gibi 1866 mhzde ise yine açıldı ancak mavi ekran hatası verdi. Yine 1866 mhz de memory bandwith booster seçeneğini enabled yaptım sistem 8-10 kere aç kapa yaptı sanırım takıldı. Bilgisayarı arkadaki clr_cmos tuşuna bastıktan sonra açabildim ondada overclock failed dedi tabi ben sadece 2 ayarla oynamış oldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Resimdekilern hepsini aynı değerler yapsam ram değerim 1600 mhz de kalsa Cl değeriylede oynamasam olurmu ? Yoksa sorun çıkarırmı.

Deneme yanılma... OC'nin olayı budur. Hiç bir zaman iki dakikada OC yapıp sistemi %50 hızlandıramazsın. Bu yüzden deneyip görüp bakacaksın...

Herhangi bir yanma olayı ile karşılaşmam değilmi ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı