Çözüldü Asus Maximus VIII Ranger Q Code 00

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eastblood17

Hectopat
Öncelikle hepinize merhabalar,
Bilgisayarımı 2016'nın Ağustos ayları gibi birleştirmiştim yanlış hatırlamıyorsam. Özellikleri şöyle:
i7 6700K
Asus Maxiumus VIII Ranger Anakart
Asus GTX 1080 ROG Strix Gaming
Corsair Vengeance DDR4 2x8 (yanlış hatırlamıyorsam 2433mhz) RAM
2TB Hard Dİsk
240 Gb Kingston SSD
XPG s40g 240 gb m2 SSD( Bunu dün taktım ancak sorun çok öncelere dayanıyor.)
Aerocool VX 750 750 watt PSU

Şimdi meseleye gelirsek, bu hatayı ilk olarak 2 sene önceki kışın almıştım ve o zaman sadece açma kapama tuşuna basmıştım ve düzelmişti. Böyle böyle birkaç kez daha oldu o sene ve takip eden sene. Ardından 2019'un Eylül'ü gibi bir kez daha oldu ve bu sefer uzun sürünce bu olay diğerleri gibi kapatıp açılınca düzelmeyince kapağı açtım ve internetten okudum sebeplerini. Bir sürü sebep var derken en kolay ve mantıklı olabilecek şeyi denedim ve oldu. Bir yorum işlemciye güç veren sanırsam 8pin güç kablosunu kontrol edin diyordu ve ben bir dokundum kabloya yuvaya bastıracak şekilde ve düzeldi anında. Böyle birkaç kez daha oldu yine ve ben orayla biraz oynayıp birkaç denemede hep açtım, tabii bu arada anakartta Q Code kısmında 00 yazıyor açılmazken. Dün ise nitekim öğrenciler yarı yıl tatilinde ve bu bilgisayar için de temizlik demek oluyor. Sabah kalktım ve ilk açmak istedim çünkü SSD'yi takacağım ya USB hazırlamam lazım Wİndows'u ona kurnak için neyse işte açılmadı ben de dedim boşver temizleyeyim bir ilk o sırada uğraşırım zaten. Ardından başka bir PC'den hazırladım filan USB'yi neyse bu önemli değil. Ardından temizledim SSD'yi taktım filan ve çalıştırdım tabii açılmadı bayağı bir uğraştım dün bütün gün sadece 1 kez açıldı ve ben kapattıktan sonra da daha hiç açılmadı.

Öncelikle ben kablodan diye düşünüyordum çünkü içeride çok gergin duruyor o yüzden 10cm'lik uzatma almıştım önceden yine tatilde takarım diye ancak bu sorunu çözemedi. İnternetten okuduklarıma göre birçok sebebi var bunun, ya kablo tamamen gitti güç kaynağından çıkan ya işlemci sıkıntılı ya anakart gidik ya da güç kaynağı sıkıntılı bilmiyorum, saç kurutma makinesi ile ısıtıp geçenler bile var bu kodu, çıkamıyorum işin içinden. (Bu arada güç kaynağı demişken SSD'yi çıkardım takmış olduğum yine de başlamadı bilgisayar.).

Buraya kadar okuyup yardım eli uzatan herkese çok teşekkür ederim. Umarım böyle şeyler hiç yaşamazsınız saygıdeğer arkadaşlarım.

Çözüm
Fotoğrafı olsaydı güzeldi.

PSU nedenli bir hata gibi gözüküyor çünkü daha önce hep PSU'ya ait parçaları çıkarıp takarak çözmüşsünüz.
24 pin kabloyu kontrol et arada boşluk olmasın, eğer gene olmaz ilk olarak farklı bir güç kaynağı ile denemeni öneririm.
4 pini çıkarıp taktım denedim olmadı. Yaklaşık yarım saat önce bir açıldı, direkt BIOS'a attı zaten beni ve, ilk defa gördüm bunu, BIOS piksel pikseldi çözünürlük düşmüştü, ardından yeniden başlatmak istedi ayar yapınca ve kapanıp yine açılmadı.
Şu çözünürlük düşüşü olayı çok ilginç, acaba PSU yavaşça ölüyor mu?

Açıkçası bu problem ile hiç karşılaşmadım sadece mantık çerçevesinde bir çözüm sundum, belki problemi yaşayanlar daha farklı ve daha iyi çözüm yöntemleri sunabilir.

Açıkçası bu problem ile hiç karşılaşmadım sadece mantık çerçevesinde bir çözüm sundum, belki problemi yaşayanlar daha farklı ve daha iyi çözüm yöntemleri sunabilir.
Evet haklısınız, Türkçe düzgün ne kaynak var ne çözüm, sadece yabancı kaynaklar var bu konu hakkında. Buraya zaten konu açmamın asıl sebebi bu. Hiçbir şey bulamıyorsunuz hakkında Türkçe, en azından başka insanlar düzgün çözümler okusun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı