Başarılı Kurulum Asus N550JK Mavericks 10.9.4

• Asus N550JK
  • Intel® Core™ i5 4200H Islemci
  • 8 GB SDRAM
  • Intel® HD Graphics 4600
  • NVIDIA® GeForce® GTX850M mit 2GB
  • IPS FHD (1920x1080) Ekran

Arkadaslar Sleep, WiFi, Brightness Ayari disindaki hersey calisiyor. Yaklasik 3 hafta ugrastim ama degdi. Recep Hocama tesekkür ediyorum. Videolu rehberleri cok isime yaradi. Nvidia karti iptal edebilmek icin cok ugrastim ama sonunda basardim. Sistemde Windows 8, Ubuntu, Mavericks var.

IMG_7768 Kopie.jpg

Saygilar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tebrikler ..

Ben de bugün boyunca uğraştım. Kernel Pm Patch olmadan yükleyemedim. Sürekli reset atmaya kalktı. İşletim sistemini kurdum bu sefer usb tanımadı. Sadece kurulum usb'si ve kablosuz klavye mouse adaptoru olan usbden başka usb tanımadı. Ben de çakallık yapıp Clover ve multibeast'i trans mac ile kurulum usbsinin içine atıp mac olan pc'ye taşıdım. CloverConfig ile EFI bolumu oluşturamadı bir türlü. Sonra dedim bari driverları kurayım. Driver kurmadan önce laptop klavyesini görüyordu. Kullanabiliyordum klavyeyi , touchpad sevdasına klavyeden oldum..

Eğer bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yaptığım adımları söyleyeyim..

Usb oluşturdum. Nvdia kextlerini sildim transmac ile.
Bios ayarlarında secure boot yok zaten bizim laptoplarda nedense ? anlam veremedim.
Bootu usb'ye alıp boot olayına başladım..

(Grafik altında intel hd ... olan + yı kaldırdım )
ilk başta kernel pm patch(Binaries ... > Kernel Pm Patch) işaretlemeden denedim pc reset attı kendi kendine.
kernel işaretleyip denedim bu sefer bi yerde hata verdi.
-x ile güvenli modda boot ettim. sıkıntısız bi boot oldu.

harddiskten boot ederken yine kernel pm patch olmadan reset attı . Grafik > inject EI... yani monitorü tanıması için gerekli olan şeyi seçtim.
klavye ayarlamaları şifre alma falan filan mac ayarladı hazır dedi.
Boot olaylarını yapacaktım ki usblerinin çalışmadığını fark ettim. Dediğim gibi boot usbsine attım cloverconf ve multibeasti
cloverconf açtım efi oluştur dedim fakat oluşturmadı. Sonrada driverları kurmayı denedim.

Şöyle ki ethernet çalışmıyor,usbler çalışmıyor,ses,ekran hiç bir şey çalışmıyor ama sistem yüklü :)
Uyguladığınız işlemleri söyleyebilir misiniz ? Ya da sizde de kernel pm patch gerekli miydi ?

Clover'ın eski versiyonuyla kurmayı deneyin. Yeni versiyonlarıyla kurulum yapmaya çalıştığım zaman reset atma sorununu bende yaşıyorum. Versiyon numarasini eve gittiğim zaman belirtirim. Klavyenin çalişmamasının sebebi yanlış touchpad kextinin yüklü olmasından, en azından sorunu ben öyle çözdüm. Bende alps toucpad kexti yüklü. Kurulum yaparken boot flag olarak Clover'a dart=0 argümanını eklemek gerekiyor.

Clover'ın eski versiyonuyla kurmayı deneyin. Yeni versiyonlarıyla kurulum yapmaya çalıştığım zaman reset atma sorununu bende yaşıyorum. Versiyon numarasini eve gittiğim zaman belirtirim. Klavyenin çalişmamasının sebebi yanlış touchpad kextinin yüklü olmasından, en azından sorunu ben öyle çözdüm. Bende alps toucpad kexti yüklü. Kurulum yaparken boot flag olarak Clover'a dart=0 argümanını eklemek gerekiyor.

Teşekkür ederim cevabınız için.. Sürümünü söylerseniz çok sevinirim. Yosemite kurdum onda klavye ve mouse'u tanıdı yine ethernet ve diğer driverları tanımadı. USB 3.0'ı siz tanıtabilmiş miydiniz ?
Başka usb taktığınız zaman tanıyor mu ? Aklımda bir çok soru var açıkcası. Şu an mavericks kurulu ama yeni cloverla kernel pm patch gerektiriyor bir de -x yani güvenli mod olmadan boot edemiyorum. Bir çok değişik kext denedim ama sıkıntı çözülmedi. Yardımlarınızı bekliyorum :)

Teşekkür ederim cevabınız için.. Sürümünü söylerseniz çok sevinirim. Yosemite kurdum onda klavye ve mouse'u tanıdı yine ethernet ve diğer driverları tanımadı. USB 3.0'ı siz tanıtabilmiş miydiniz ?
Başka usb taktığınız zaman tanıyor mu ? Aklımda bir çok soru var açıkcası. Şu an mavericks kurulu ama yeni cloverla kernel pm patch gerektiriyor bir de -x yani güvenli mod olmadan boot edemiyorum. Bir çok değişik kext denedim ama sıkıntı çözülmedi. Yardımlarınızı bekliyorum :)
-x'ten kurtulabilirsen kextlerin çoğunu yükleyebilirsin. Yosemite için boot flag'e kext-dev-mode=1 eklemen gerkiyor bazı kextlerin yüklenebilmesi için. Klavye, mouse, touchpad, ethernet ve usb 3.0 için multibeast, ses için voodoohda' in sondan bir önceki versiyonu, pil için dsdt patch ve voodoo battery gerekiyor. Klavye aydınlatması içinde dsdt patch ve asusfnkeys.kext gerkiyor. Dediğim gibi şu anda işteyim eve gidince daha ayrıntılı bilgi verebilirim. Yardımcı olabilirsem sevinirim...

-x'ten ugraşmama rağmen kurtulamadım. Clover'ın eski versiyonlarını deniyorum. Eğer düzgün bir tane bulursam çok iyi olacak. :) Yosemite'den vaz geçtim. Mavericks daha stabil çalışıyormuş gibi geldi.

Ben kurulumu Recep Baltaş'ın yayınladığı Mavericks 10.9.4 USB Raw imajı ile yapmıştım. Sorunsuz bir kurulum olmuştu. Sadace boot flag dart=0 eklemen ve Inject Intel ile Inject EDID'i seçmen gerekiyor. Benim kullandığım Clover versiyonu ise 2774. Yosemite'de Hd4600 için yama yapmak gerekiyor.

Ben de Mavericks 10.9.5 versiyonunu aynı şekilde Recep Baltaş'ın yayınladığı raw imajı ile denedim. Teşekkür ederim. Eve gidince tekrardan deneyeceğim :)

Tarih bayağı geçmiş ama ben de aynı bilgisayara sahibim fakat bir türlü intel ekran kartını tanıtamadım. Hangi ID'yi kullandın ya da nasıl yaptın rica etsem anlatabilir misin?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı