ASUS N580VD DM425T yavaş çalışıyor

Misyal

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. 2 sene önce aldığım ASUS N580VD DM425T laptopum artık eskisi gibi hızlı çalışmamaya başladı. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünmüyorum genelde yüklediğim programlara vs. çok dikkat ederim. Bilgisayarın içini 2 senedir hiç açmadım. Sizce bilgisayarın sorunu nedir? Aklımda olan şey bilgisayarı teknik servise gönderip içini temizletmek ve termal macununu yenilemek (param artarsa 8 GB'da RAM ekletmek). Bunları yaptığımda bilgisayar eski performansına kavuşur mu?

Termal macun değişimi ve fan temizliği ancak ısınma kaynaklı bir performans düşüşü varsa performansın düşmesini engelleyecektir. Boşta sıcaklık değerleriniz nasıl? Bir de sistem özelliklerinizi tam olarak yazabilir misiniz?

Ayrıca dikkat etseniz bile virüs girme ihtimali olabilir. Siz yine de bir MBAM ve Kaspersky taraması yapın derim ben.

Termal macun değişimi ve fan temizliği ancak ısınma kaynaklı bir performans düşüşü varsa performansın düşmesini engelleyecektir. Boşta sıcaklık değerleriniz nasıl? Bir de sistem özelliklerinizi tam olarak yazabilir misiniz?

Ayrıca dikkat etseniz bile virüs girme ihtimali olabilir. Siz yine de bir MBAM ve Kaspersky taraması yapın derim ben.

Kaspersky zaten bilgisayarımda var taramada herhangi bir şey çıkmıyor ve yakın zamanda 14 günlük bedava Malwarebytes ile de tarama yaptım orada da bir şey çıkmadı

Sıcaklık değerlerim sadece Opera ve Discord açıkken 60 ve 70 arasında değişiyor oyun oynarken 95'lere falan çıkıyor sıcaklık konusunda bir problem olduğunu düşünüyorum

Sistem özellikleri:
İşlemci: 7. nesil Intel i7 7700HQ
Ekran kartı: 4 GB GTX 1050
RAM: 8 GB
SSD: 128 GB
HDD: 1 TB

Sıcaklık değerlerim sadece Opera ve Discord açıkken 60 ve 70 arasında değişiyor oyun oynarken 95'lere falan çıkıyor sıcaklık konusunda bir problem olduğunu düşünüyorum.
Problem var hocam. Oyun oynarken 95 derece riskli bir derece. Bir gün GPU lehimleri atabilir bu sıcaklıklar yüzünden. Termal macun değişimi ve fan temizliği şart bilgisayarınıza. Yük altında 85 derece sonrası tehlikeli. Ki sadece Opera ve Discord açıkken 60-70 derece olması da normal değil. Kesinlikle değişmeli termal macun.

Problem var hocam. Oyun oynarken 95 derece riskli bir derece. Bir gün GPU lehimleri atabilir bu sıcaklıklar yüzünden. Termal macun değişimi ve fan temizliği şart bilgisayarınıza. Yük altında 85 derece sonrası tehlikeli. Ki sadece Opera ve Discord açıkken 60-70 derece olması da normal değil. Kesinlikle değişmeli termal macun.

Yani ilk başta söylediklerimi yaptığımda bilgisayar eski performansıyla çalışmaya devam eder mi?

Yani ilk başta söylediklerimi yaptığımda bilgisayar eski performansıyla çalışmaya devam eder mi?
Evet. Sıcaklık değerleri düşeceği için işlemciniz ve ekran kartınız daha rahat çalışacaktır. Oyunlarda mesela aşırı ısınmadan ötürü CPU ve GPU frekansını düşürüyor soğumak için. Bu da performans kaybına yol açıyor.

Evet. Sıcaklık değerleri düşeceği için işlemciniz ve ekran kartınız daha rahat çalışacaktır. Oyunlarda mesela aşırı ısınmadan ötürü CPU ve GPU frekansını düşürüyor soğumak için. Bu da performans kaybına yol açıyor.
Online derslerde bilgisayara ihtiyacım var online dersler bitince servise göndereceğim teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı