Asus P5LD2-X BIOS Güncelleme

Birde BIOS'u resetlemeyi dene. Eski haline dönerse BIOS üzerinden de yapabilirsin. Ve sana önerim, senin için değerli olan kişisel dosyalarını D:'ye atıp C'ye temiz bir format çekmen olacaktır.
Ve bundan sonra bir geri dönüşüm noktası oluştur kendine. Her seferinde format atmakla uğraşma yani. Haber bekliyorum senden. Tabi gece oldu yatayım artık :D

Hocam yeni formatladım bilgisayarı. BİOS'a resette attım fakat güncelleme lazım kesinlikle. Fakat Asus uptade ile yaparken şöyle bi sorun oluşuyor. Benim anaakart sürümümü P5LD2-X (UD) olarak gösteriyor. Bu yüzden güncellemiyor. Sonundaki (UD) yazısı normalde yok açılırken görmedim veya anakrt özelliklerinde böyle birşey yazmıyor.

USB belleğe sadece BIOS dosyasını kopyala ve tak, sonra yeniden başlat. Açılış esnasında direkt olarak USB aygıtını okut.
Galiba F8 ile yapılıyordu. USB aygıtını seç ve yüklemeyi dene. Yükleme esnasında güç kesintisi gibi durumlar olmazsa iyi olur.
Doğru BIOS dosyalarını attığından da emin ol derim.

İçinde sadece BIOS dosyası olan bir bellek boot etmez. Belleğin boot etmesi için Bootable yapılması gerekir.

Güncel BIOS indirilecek, bellek bootable yapılacak:

USB Bellek Bootable Yapma Rehberi

İnen BIOS extract edlecek ve üç dosya da belleğe atılacak. DOS ekranında BAT dosyası çalıştırılacak.

Bir de senin anakartın standart olmayabilir. Şu UD muhabbeti ilginç geldi. Kasayı açıp anakartının modelini öğren bir de BIOS'tan şu anki BIOS sürümünü öğren.

Recep abi öyle yapılmasını biliyorum ancak şu yüzden denemedim.
Ben defalarca USB'ye BIOS'un dosyasını attım ve reset attım. EZ-FLASH özelliği ile yükledim ve başarılı bir biçimde güncelleştirildi. Hiç gerek duymadım yani o tür programlara.

EZ flash var zaten denemiş AL+F2 ile açmış ancak cd den okutmaya çalışmış.
İlk olarak Anakart modelinin yanlış olması büyük ihtimal Kasayı aç ve modeli öğren programlara bakarak öğrenme.
Doğru modeli bulup İndirdikten sonra Dosyanın adını en başta söylediğin şekilde değiştir. Sadece dosyayı biçimlenmiş fat32 olan bir usb belleğin içine atıp Ez flash ile bios dosyanı seç ve güncellemeye başla eğer bunda da Aynı hatayı verirse.
Afudos ile yapacağız;İlk olarak yine usb belleği biçimle, Sonra bootable olarak 98 ile boot yap. Sonra Bios dosyanı ve afudos Güncelleme yazılımını anakart'ın sitesinden indir ve usb belleğin içine at. Bios dosyanın adını en başda yaptığın gibi yine değiştir.
Biosa girip boot menüsünden USB belleği boot yap ve Win 98 ekranı gelince şu komutu yaz " afudos /iP5LD2X.rom /nr /p /b /n /c "
Eğer buda aynı hatayı verirse "
afudos /iP5LD2X.rom /x /p /b /n /c "
note: ( "" ) içindekileri yazacaksın.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı