ASUS Prime B350 PLUS BIOS güncellemesi sonrası mavi ekran

ozang98

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 10 gün önce ASUS'un kendi sitesinden Prime B350-PLUS anakartım için gelmiş olan son BIOS(sürüm 5602) sürümünü indirdim ve başarılı bir şekilde güncelledim. İlk başlarda bir fark olmasa da 2-3 gün sonunda oyunlarda kapanma hatası ve mavi ekran problemi yaşamaya başladım. Mavi ekranda "kernel Security check failure" hatası alıyorum. Bu sabahki mavi ekran sonucunda ise, bilgisayar onarım moduna girdi ve bilgisayar Microsoft'un "başlatma hatası: “Yakın zamanda yüklenen bazı güncelleştirmeleri kaldırdık…” bildirimi ile birlikte anca açıldı. İnternette Windows 10'a gelen son güncellemelerde mavi ekran hataları olabilir şeklindeki açıklamaları görmüştüm ama ben geçen günlerde yaptığım BIOS güncellemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. ASUS'un kendi sitesinden BIOS'u güncellemeden önce yüklü olan sürümü tekrar indirip onu yüklemeye çalışabilir miyim acaba? Sizin aklınıza gelen bir problem var mı?

Sistemim ile alakalı donanımlar şu şekilde:
Anakart: ASUS Prime B350-PLUS, işlemci: Ryzen 5 1600, ekran kartı: NVIDIA GTX 1060, RAM: (Toplam 16 GB) 2X Kingston HX424C15FB3/8 HyperX Fury DDR4-2400MHz C15 8 GB, SSD: 240 GB(işletim sistemi), HDD: 1 TB. (Ekran kartımın en son driverı güncel)

Ayrıca minidump klasöründeki dosyayı da Yandex disk üzerinden yüklüyorum. Link: 093020-9140-01.dmp

Şimdiden vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

ESET'i güncelleyin. Afterburner ile OC gibi bir işlem yaptıysanız sıfırlayın ve uygulamayı kaldırın. Ayrıca CPU-Z'yi de kaldırın. Belleklere Memtest, disklere de HD Tune ile hata ve sağlık taraması yapın.

Önerileriniz için teşekkür ediyorum, hemen uygulamaya başlıyorum adım adım
ESET'i güncelleyin. Afterburner ile OC gibi bir işlem yaptıysanız sıfırlayın ve uygulamayı kaldırın. Ayrıca CPU-Z'yi de kaldırın. Belleklere Memtest, disklere de HD Tune ile hata ve sağlık taraması yapın.
ESET en güncel sürümünde imiş zaten. Afterburner programı ile overclock yapmamıştım hiç, yine de kaldırdım programı. CPU-Z'yi kaldırdım. Memtest86 ile 7 saat süren bir test yaptım. sonuçlarını ekliyorum.
Ayrıca, konuyu görüp yardım etmek isteyenler varsa çok sevinirim gerçekten :)
@Enes3078 rica etsem vaktinizi alabilir miyim bu konu ile acaba :)
@Bora Dere sanırım yanlış yere yazdım cevabı

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    236 KB · Görüntüleme: 29
  • 2.jpg
    2.jpg
    144,7 KB · Görüntüleme: 35
  • 3.jpg
    3.jpg
    103,2 KB · Görüntüleme: 39
  • 4.jpg
    4.jpg
    185,1 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Belleklerde hata çıkmış. Testi ayrı ayrı modüllere yapıp hatanın hangisinde olduğunu bulmaya çalışın. Hatalı bellek değişmeli. Bu değişim de sorununuzu çözecektir.

Geri
Yukarı