ASUS Prime B350-PLUS'a nasıl fan takılır?

121228

Kilopat
Makaleler
10
Arkadaşlar, ASUS Prime B350-PLUS anakartına sahibim ve bu anakarta 3 adet fan takmak istiyorum. Halihazırda şu an takılı olan 1 tane fan ve 1 tane de CPU fanım bulunmakta. Ama bu yeni gelecek 3 tane fanı nereye takmak gerektiği konusunda en ufak fikrim yok. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Anakartımda şu girişler bulunmakta:
2 Adet CHA_FAN girişi.
1 Adet CPU-fan girişi
1 Adet RGB kontrolcüsü bulunmakta.

Bir de fan çoklayıcı diye bir şey varmış sanırım. Bu fan çoklayıcısı ne işe yarar, nereye takılır gibi sorularımı da cevaplarsanız çok mutlu olurum.

@BilgisayarKurdu

Son düzenleme:
CPU fan çıkışını zaten kullanmışsın. 2 adet kasa fanı çıkışı varmış kartın üzerinde. Bunları çoklayıcı ile 2+2 olarak 4 fanı da besleyebilirsin. Tabii ki anakartın fan çıkışı iki adet fana yeterli gücü sağlayabilecek ise.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki anakartın yeterli gücü sağlayıp sağlayamıyacağını nasıl anlayabilirim? Birde bu çoklayıcının ucunu cha_fan yazan yere mi takacağız?

Bir de bu çoklayıcının ucunu CHA_FAN yazan yere mi takacağız?
Evet. Arkadaş olabilecek en iyi öneriyi yapmış. Böylece iki başlık da olabildiğince az güç çekecek. Şu kablo işinizi görecektir.
Yeterli güç konusunda fanların çektiği voltaj ve anakarttaki başlıkların kapasitesine bakılmalıydı sanırım. Fakat iki fandan bir şey olacağını sanmıyorum.

Evet. Arkadaş olabilecek en iyi öneriyi yapmış. Böylece iki başlık da olabildiğince az güç çekecek. Şu kablo işinizi görecektir.
Yeterli güç konusunda fanların çektiği voltaj ve anakarttaki başlıkların kapasitesine bakılmalıydı sanırım. Fakat iki fandan bir şey olacağını sanmıyorum.
Peki fan çoklayıcıya takılan fanlar farklı olursa bir sorun olur mu? Birde 1 fan çoklayıcıya 3 fan takmayı planlıyorum.

Bu konuda bir fikrim yok. Büyük ihtimalle olmaz ama riske atmamak iyi olur.
Alacağım fanlar 12 Volt. Fakat anakartın başlık kapasitelerini bulamadım. :(
Bu konuda bir fikrim yok. Büyük ihtimalle olmaz ama riske atmamak iyi olur.
Hocam rahatsız ettim ama bu sorumu da cevaplarsanız gerçekten sevinirim. 3 pinli fan çoklayıcıya 4 pinli fan takılır mı? Takılırsa kontrol edebilir miyiz?

Bu üründen bahsediyorum:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı