Asus Prime B350M-K M.2 portu

rteber

Hectopat
Daha fazla  
Değerli Technopat üyeleri, selamlar. Birkaç sorum olacak sizlere. Bilgisayar ve donanım bilgim çok az, lütfen bunu dikkate alarak cevaplanıdırın :)

Asus Prime B350M-K model bir anakarta sahibim. Asus Dual Nvidia GTX 1060 3GB model bir ekran kartı takılı bu anakartın üzerinde. Bu ince uzun ve son derece yüksek performanslı (sanıyorum M.2 SATA diye geçiyor) SSD'lerden bir tane satın almayı düşündüm ancak bilgisayar kasasının camından içeriyi gözlediğimde tam olarak nereye takacağımı bulamadım.

Daha sonra Asus'un web sitesinde yapmış olduğum araştırmada, ekteki görsele ulaştım. Görseldeki kırmızı kısım, arayıp da bulamadığım SSD slotu sanıyorum. Ancak görememe sebebim de, belirtmiş olduğum modeldeki ekran kartının biraz enine uzun olması ve sarı renkle işaretli alanı kaplamasından ötürü sanıyorum. Evet baya baya kapatıyor o alanı hacimli etli bir yapıya sahip ekran kartı.

Ekran Alıntısı.PNG

1. Yapmış olduğum tespitte doğru muyum arkadaşlar? Doğru isem, bu ekran kartı ve anakart kombinasyonunda ben M.2 SATA SSD kullanamayacak mıyım? Bir çözümü var mıdır?

2. Yanlış isem hatayı nerede yapmaktayım ve çözümü nedir?

Teşekkürler ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapmış olduğunuz tespitte haklısınız fakat size tavsiyem hazır anakartınız da destekliyorken M.2 SATA yerine M.2 NVMe SSD alıp kullanmanız, zira M.2 SATA SSD'lerin okuma ve yazma hızları 500-550 MB/s civarlarında..

Ekleme : Biz yazana kadar Recep Usta el atmış bile. :)

M.2 SATA değil M.2 NVMe alırsanız daha iyi performans alırsınız. SSD'nizi o yuvaya takıp üstüne de ekran kartını monte edebilirsiniz. Temas olmaz.
Bir videoda M.2 slotu PCIe bağlantılı ise M.2 SATA SSD'ler çalışmaz diyor doğru mu? Mesela bende MSI B450M Bazooka var onda M.2 slotu var ama PCIe destekli yazıyor. Şimdi ben ya NVMe ya da 2.5"'lik disk mi almalıyım yoksa M.2 SATA alsam da çalışır mı?

Ben, pastaya mum diker gibi anakarta bu ssd yi dikeceğiz diye düşünmüştüm. "Nasıl temas olmaz ki ya" diyorum içimden :) teşekkürler yardımlarınız için.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı