ASUS Radeon RX 5500 XT fanları sadece oyundayken dönüyor

FearLessTR010

Hectopat
ASUS Radeon RX 5500 XT ekran kartı kullanıyorum. Ekran kartı fanları kasa açılırken dönüyor ve oyunlarda maçların içindeyken dönmeye başlıyor. Ekran kartımda bir sıkıntı mı var yoksa böyle olması normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim MSI Gaming X serisi ekran kartımda da var o olay fanların ömründen yememek için 60 dereceye kadar dönmüyor fanlar muhtemelen siz de de aynı olay vardır bunu ekran kartı işkence testinde anlayabilirsiniz.

ASUS Radeon RX 5500 XT ekran kartı kullanıyorum. Ekran kartı fanları kasa açılırken dönüyor ve oyunlarda maçların içindeyken dönmeye başlıyor. Ekran kartımda bir sıkıntı mı var yoksa böyle olması normal mi?

ASUS GPU Tweak II veya MSI Afterburner indirip sıcaklık derecelerine bakınız. Belkide ekran kartınız belli bir dereceyi geçtiğinde soğutma işlemine başlaması için ayarlanmıştır.

Ekran kartımda bir sıkıntı mı var yoksa böyle olması normal mi?

Normal. Oyunun ortasında ekran kartı ısınmaya başladığında (sizin kartınız için minimum değer 60 derece) fanlar döner. Ekran kartı sıcak değilse fanlar dönmeye, yani daha fazla soğutmaya ihtiyaç duymaz.

Gerek ses gerekse toz anlamında büyük etkisi olan bir özelliktir.
1592087416448.png

Geri
Yukarı