ASUS ROG Crosshair VIII Hero "X570 8D" hatası

Hüseyin02021

Centipat
Merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarı ilk açılışta 8D hatası veriyor resimde ekledim. Zaten bu sorunu düzeltmek içinse sadece yapmam gereken reset tuşuna basmak ve her şey normal bir şekilde devam ediyor. Sadece canımı sıkan bu kadar bütçe ayırdıgım sistemin böyle bir hata vermesi benim için kabul edilemez. Lütfen yardımcı olurken tahmin yürütmeyin. Şimdiden sağ olun.
Sistem özelliklerim.

İşlemci AMD 3900X.
Anakart ASUS ROG Crosshair VIII Hero X570.
RAM HyperX Predator 16 GB kit 3600MHz CL17.
PSU ASUS Thor 850W.
Sıvı sogutma Corsair H150I PRO 360mm.

Dosya Ekleri

• 8d.jpg
    8d.jpg
    45,4 KB · Görüntüleme: 98
Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar bende de 8D hatası çıkıyor ve Bit türlü çözemedim ASUS B550'e Gaming anakartım sistem DRAM'de sarı ışık yanık kalıyor ve görüntü gelmiyor RAM'leri çıkarıp tekrar taktığımda açılıyor sorunsuz bir daha ki resette aynı şey sistemi yeni topladım RAM'larim Corsair veneg. 3600 8X2. 16 GB sistemi ilk kurarken cpusuz ekran kartsız şekilde BIOS'u flash ile en son sürüme güncellemiştim. İlk 5 gün sorun çıkmadı şimdi bu sarı ışık vermeye başladı hatayı. RAM'leri Windows 10 programıyla ve Memtest86'yla kontrol ettim sıkıntı yok gözüküyor. Yabancı forumlarda araştırdım bazıları BIOS'u tekrar yüklemiş, bazısı pili çıkarıp takmış. Ama kesin sonuca ulaşan birkaç kişi var onlarda BIOS'u tekrardan flasladık ama eski sürüme diyorlar. Anakartı değiştirdik diyen de var ama ben anakarttan olduğunu düşünmüyorum araştırırken sizinde aynı sorun olduğunu buldum ilk defa sistem topluyorum ve RAM voltaj değerleri hakkında hiç bilgim yok bana anlayacağım şekilde yazar mısınız sizin yaptığınızı lütfen. Sanırım BIOS ayarlarından Tweak'a girip oradan voltajımı düşürmem gerek?

Kardesim çözümü bulabildin mi senin neredeyse 1 yıl olmuş bu sorundan beridir bende yeni almaya başladım çözebildiysen bizlere yardımcı olabilir misin?

Kardesim çözümü bulabildin mi senin neredeyse 1 yıl olmuş bu sorundan beridir bende yeni almaya başladım çözebildiysen bizlere yardımcı olabilir misin?
Anakartı servise verdim 2 kere sorun bulamadılar bende satıp yeni anakart aldım sorunu bu şekilde çözdüm.
Anakartı servise verdim 2 kere sorun bulamadılar bende satıp yeni anakart aldım sorunu bu şekilde çözdüm.
Anlayacağınız sorun anakartta.

Son düzenleme:
Herkese Merhabalar,

2022 yılına girmemizle beraber bu sorunun hala varolduğunu görmek üzücü gözüküyor, Sistemimde bu hatayı "Hüseyin02021" isimli kullanıcı gibi BIOS üzerinden "SOC voltage" değerleriyle oynayarak üst üste reset atarak çözdüm diye varsayıyorum; varsaymamın nedeni sorun hala devam edebilir diye düşünüyorum lakin AIDA üzerinden stres testine tabi tuttuğum sistemim 10 dakikayı dolduramadan monitörü kapatıyor ve sistemi kitliyordu, bu yüzden RAM'leri söküp anakartın arkasından CMOS resetleme tuşunu kullandım ve CMOS resetleyip RAM'leri tekrar taktım BIOS üzerinden SOC voltage ayarlayıp anakart Q-Code üstünde "AA" ibaresini alarak masaüstüne girişi sağladım ve tekrardan AIDA üzerinden stres testine tabi tutmamla beraber 15 dakikalık stres testinden bugün geçtiğini düşünüyorum çünkü herhangi bir kitlenme olmadı veya monitör kapanmadı.

Uzun lafın kısası bu sorunu BIOS üzerinden SOC voltage değerleriyle oynayarak çözmüş bulunmaktayım.

Ekstra Sistem Bilgileri

Ryzen 7 3800x
Corsair Vengeance Pro 16gb 3600mhz
Asus Rog Hero x570 Motherboard
Asus Rog Ryujin Liquid Cooler
FSP 750W Gold+ Psu

BIOS ve sistem Günceldir WIN10 kullanılmaktadır.

Geri
Yukarı