ASUS ROG RTX 2080 Ti ısınma sorunu

possessor

Hectopat
Merhaba iyi forumlar;
Arkadaşlar benim bir problemim var ama OC konularından hiç anlamadığım için size danışmak istedim. Evimde şu an şirket bilgisayarı var durumlar malum artık evden iş yürütmek zorunda kalıyoruz. İşim 3D animasyon ve render. Baştan söyleyeyim overclok falan yapmak istemiyorum. Kartın kendisi overclok bir model sanırım.
ASUS ROG STRIX RTX 2080 Ti model iki adet kart var kasada. ASUS GPU Tweak programını kurdum ve bir baktım iki kartta 1650 MHz'de calışıyor. Çalışmalarında problem yok esas problemime gelecek olursak üstteki kart idle durumunda ve %100 fan calısırken 45 derece altta olan kart ise 30 derecede ve fanları defauld ayarda. Aralarında her zaman 15 derece fark var en az. Üstte olan karttan 4 K olan ekranı söküp ikisini de alttaki karta taksam bile durum değişmedi. Neden hep üstte olan kart ısınıyor? Anakartım MSI Z370 SLI Plus. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba, üstteki kartta bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Durum gayet normal çünkü üstteki kart alttaki kartın ürettiği sıcak hava ile kendisini soğutmaya çalışıyor.

Merhaba iyi forumlar;
Arkadaşlar benim bir problemim var ama OC konularından hiç anlamadığım için size danışmak istedim. Evimde şu an şirket bilgisayarı var durumlar malum artık evden iş yürütmek zorunda kalıyoruz. İşim 3D animasyon ve render. Baştan söyleyeyim overclok falan yapma

k istemiyorum. Kartın kendisi overclok bir model sanırım.
ASUS ROG STRIX RTX 2080 Ti model iki adet kart var kasada. ASUS GPU Tweak programını kurdum ve bir baktım iki kartta 1650 MHz'de calışıyor. Çalışmalarında problem yok esas problemime gelecek olursak üstteki kart idle durumunda ve %100 fan calısırken 45 derece altta olan kart ise 30 derecede ve fanları defauld ayarda. Aralarında her zaman 15 derece fark var en az. Üstte olan karttan 4 K olan ekranı söküp ikisini de alttaki karta taksam bile durum değişmedi. Neden hep üstte olan kart ısınıyor? Anakartım MSI Z370 SLI Plus. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
45 derece çok düşük bir değer kaygılanmanıza gerek yok.

Peki şu an idle durumundaki farkı yazdım bir de render testleri yapıp deneyeceğim. 1650 MHz bu kartlar için sanırım normal bir değer. 1360 normal standart değeri ama modelar arasında bile öyle bir değer yok. Sizce bu değerde mi kalsın yoksa daha aşağılara çekeyim mi?
2 kartın arasında boşluk az ise alttaki kart kadar hava çekemiyordur fanlar, fark ondan oluşmuştur. Ama 45 derece gayet güzel bir değer. Kaygılanmanıza gerek yok.
Evet aralarındaki boşluk sağdaki fanda çok az bir cm yok gibi. Ekran çıkışlarına doğru yükseklik artıyor ama o bile çok az.

Peki şu an idle durumundaki farkı yazdım bir de render testleri yapıp deneyeceğim. 1650 MHz bu kartlar için sanırım normal bir değer. 1360 normal standart değeri ama modelar arasında bile öyle bir değer yok. Sizce bu değerde mi kalsın yoksa daha aşağılara çekeyim mi?
Kalsın, çekmenize gerek yok. Karttan tam performans alın, düşürmek gereksiz.

Evet aralarındaki boşluk sağdaki fanda çok az bir cm yok gibi. Ekran çıkışlarına doğru yükseklik artıyor ama o bile çok az.
SLI'ın eksilerinden biri.

Evet render testleri yaptım. 20C fark edebiliyor üstteki kart ile alttaki kartın farkı. Bana komik gelen şu oldu OC mode a alıyorum ve aynı kareyi iki GPU ile render ediyorum 1.35 sn sürüyor. Silent mode da da süre aynı oluyor. Saat farkları çok az sanırım ondan. Bir sorum olacak neden modlarda saat farkları var kartlar arasında. Üstteki kartı OC mode Game mode slient mode olarak hepsini denedim her zaman modlar arasında bile saat farkları var ayar olarak yani. O anki durumdan bahsetmiyorum manuel ayarlar arasında fark var anlamadım sebebini.
Arkadaşlar merhaba... Uzunca denemeler sonucunda bir kanaate vardım. Özellikle benim gibi kartları bir birine yakın ve sıvı soğutması olmayan arkadaşların. Tabi uzun süre render yapan arkadaşlar için diyebilirim. Üstte olan kart çok ısınıyordu onun target temp derecesini 65 e kadar indirdim alttaki kartın target tempini 88 yaptım ve frekansı artırdım. Zaten hiç bir şekilde 80 e bile gelemiyor. Ama üstteki kart çok ısındığı için onu düşük tuttum. Bu ayarlarıda OC Scane üzerinden yaptım. Önceleri hata veriyordu 80 derece target ayarladığım halde şimdi hatada vermiyor. Render süresindede kare başına 1 saniye artış oldu. Ama stabil olması benim işime geliyor.
Arkadaşlar merhaba... Uzunca denemeler sonucunda bir kanaate vardım. Özellikle benim gibi kartları bir birine yakın ve sıvı soğutması olmayan arkadaşların. Tabi uzun süre render yapan arkadaşlar için diyebilirim. Üstte olan kart çok ısınıyordu onun target temp derecesini 65 e kadar indirdim alttaki kartın target tempini 88 yaptım ve frekansı artırdım. Zaten hiç bir şekilde 80 e bile gelemiyor. Ama üstteki kart çok ısındığı için onu düşük tuttum. Bu ayarlarıda OC Scane üzerinden yaptım. Önceleri hata veriyordu 80 derece target ayarladığım halde şimdi hatada vermiyor. Render süresindede kare başına 1 saniye artış oldu. Ama stabil olması benim işime geliyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı