Asus ROG Strix RX580 8G Coil Whine Sorunu

VeLov1s

Hectopat
Daha fazla  
Yanlış hatırlamıyorsam, Ağustos sonu Eylül başı diyebileceğim ve bu ekran kartı modeli ile toplanmış bir bilgisayarım var. İlkte cızırtıyı HDD'den zannediyordum. Fakat daha sonra bugün HDD'yi dinledim ve bu sesin burdan değil ekran kartından geldiğini duydum ve araştırmalarımda sorunun Coil Whine olduğunu gördüm. Cızırtının tamamiyle FPS ile alakalı olduğunu fark ettim ve PC boştayken ses gidiyor. Asıl olay oyuna girdiğinde başlıyor ve cızırtının azalmasını FreeSync açarak FPS düşüklüğü ile sağladım. Fakat yine rahatsız edici olabilir. Şimdi size birkaç sorum olacak;

1) Coil Whine sorun teşkil etmekte midir? Yani garantiye göndersem mi?
2) Kendim bunu düzeltebilir miyim?
3) Gurbette okuduğum kaynaklı memleketimde olan PC'im 2 ay sonunda geldiğimde oyunlardaki FPS düşüklüğünü fark ettim. Sizce bundan kaynaklı mıdır?
4) Eğer sorun teşkil etmiyor ise ilerleyen zamanlarda problem çıkarma ihtimali nedir? Yani sesi araştırırken kartın sırt kısmının elektro manyetik bir alan oluşturmuşcasına değişik bir yüzeyi vardı.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Sanırım bariz bir sorun teşkil etmemekte. Ancak bu tüm firmalar tarafından garanti kapsamında kabul edilmekte ve ürün değişimi yapılmaktadır. Bence gönder.
2) Hayır. Bunun adı silikon piyangosu. 2 ayni ürünün birbirinden farklı performans sunması durumu.
3) Bu sorunun yanıtını veremeyeceğim. Sanırım bununla ilgili değil.
4) Bobin(coil) ömrü daha az mı yoksa normalle ayni mi bu konuda bir bilgim yok. Ama sanırım ki ömürleri ayni oluyor. Sonuç olarak garanti bunu tanıyıp değişim yapıyorsa bence gönder. Dünya kadar para veriyoruz. Vızıldamayan ürün göndersinler bir zahmet.

1) Sanırım bariz bir sorun teşkil etmemekte. Ancak bu tüm firmalar tarafından garanti kapsamında kabul edilmekte ve ürün değişimi yapılmaktadır. Bence gönder.
2) Hayır. Bunun adı silikon piyangosu. 2 ayni ürünün birbirinden farklı performans sunması durumu.
3) Bu sorunun yanıtını veremeyeceğim. Sanırım bununla ilgili değil.
4) Bobin(coil) ömrü daha az mı yoksa normalle ayni mi bu konuda bir bilgim yok. Ama sanırım ki ömürleri ayni oluyor. Sonuç olarak garanti bunu tanıyıp değişim yapıyorsa bence gönder. Dünya kadar para veriyoruz. Vızıldamayan ürün göndersinler bir zahmet.
Tek sıkıntım haftaya dönecek olmam. Direk değişim yapmayacaklarına göre 15 yada 20 gün sonrasında sıfırını yollayacaklardır. O zaman gitmeden vereyim... Sizce ürün değişimi anında olur mu? Çünkü çok yeni ya :(

Bence evraklarda(fatura garanti belgesi vs) sıkıntı olmadığı sürece, stok durumuna göre değişim anında olur. Olmalı bence... Bir an önce iletişime geç istersen.

Anında değişim olacağını sanmıyorum malesef ki. Çünkü parçanın servise gitmesi lazım. Orada test edilecek bu problem olduğu oradada gözükecek ve emin olup ondan sonra değişim kararı çıkartılacak. Süreç bu şekilde işliyor malesef.

Yanlış hatırlamıyorsam, Ağustos sonu Eylül başı diyebileceğim ve bu ekran kartı modeli ile toplanmış bir bilgisayarım var. İlkte cızırtıyı HDD'den zannediyordum. Fakat daha sonra bugün HDD'yi dinledim ve bu sesin burdan değil ekran kartından geldiğini duydum ve araştırmalarımda sorunun Coil Whine olduğunu gördüm. Cızırtının tamamiyle FPS ile alakalı olduğunu fark ettim ve PC boştayken ses gidiyor. Asıl olay oyuna girdiğinde başlıyor ve cızırtının azalmasını FreeSync açarak FPS düşüklüğü ile sağladım. Fakat yine rahatsız edici olabilir. Şimdi size birkaç sorum olacak;

3) Gurbette okuduğum kaynaklı memleketimde olan PC'im 2 ay sonunda geldiğimde oyunlardaki FPS düşüklüğünü fark ettim. Sizce bundan kaynaklı mıdır?
4) Eğer sorun teşkil etmiyor ise ilerleyen zamanlarda problem çıkarma ihtimali nedir? Yani sesi araştırırken kartın sırt kısmının elektro manyetik bir alan oluşturmuşcasına değişik bir yüzeyi vardı.

3. sorunun sebebi bu olabilir çünkü coil whine yarattığı sıkıntılardan biri de parça ömrünü kısaltmasıdır. Sorun yaşatan kondansatörü alıp yerine aynı kapasitede ve kalitede bir başkasını takarsanız sıkıntı gider. Ancak uğraşmak yerine garantiye yollayın. Sonuçta olayı onlara kakalayacaksınız. Değişim anında olmaz.
@ThePunisher90 dediği gibi.

Aynı sorunu şuan yaşıyorum servise yolladınız mı cevapları ne oldu süreci paylaşabilir misiniz rica etsem?

Aynı sorunu şuan yaşıyorum servise yolladınız mı cevapları ne oldu süreci paylaşabilir misiniz rica etsem?
Asus’un servisine gidip ellerimle kartımı teslim etmiştim. Servise vermeden önce oyun sırasında ekran belli bir renkti sanırım ama şöyle söyliyim çoğu yer siyah, canlı renkler ise değişmeden bir görüntü sağlıyordu. Sizde bu oldu mu bilmiyorum ama servise bunun fotoğrafını da gösterdim böyle bişi oldu diye. Bildiğiniz siyah ekran ama turuncu kırmızı yani ana (temel) renklerden birini ekran kartı sağlamıyor gibiydi. Monitörden kaynaklı değildi çünkü şuanda da kullanıyorum ve coil whine sesi duyulur derecedeydi. 20 gün içinde bana değişim ya da iade hakkı sundular. Servise vermeden önce araştırmam da tüm ekran kartı firmalarının coil whine sorununu global olarak kabul edip değişim veya iade hakkı veriyorlar diye okumuştum. Ben rahatsız olduğum için göndermiştim. Performansa etkisi olmuyor ama ses cidden rahatsız edici ise gönderin değişim verirler. Benim zamanımda bitcoin çok meşhur olduğu için muadil ürün bile vermemişlerdi parasını geri alıp GTX 1080 aldım ve şuan da bu ekran kartımda da mevcut bir coil whine sorunu var ama fazla değil ve takmıyorum. Kısaca yeni verecekleri ekran kartında olma olasılığı da mevcut bilginiz olsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı