İnceleme ASUS ROG STRIX Scar G18

Baştan söyleyeyim bu model Scar değil sadece G18. Scar modellerinde G yazmaz. Scar 18 modelde RTX 4090 bulunmakta. Başlığı G18 olarak değiştirirseniz güzel olur çünkü insanların kafası karışabilir.

Scar ile G18'in arasında soğutma farkı yok. Kalite farkı olabilir belki ama sanmıyorum.

Scar ile G18'in arasında soğutma farkı yok. Kalite farkı olabilir belki ama sanmıyorum.
Kalite olarak ekstra özellikler ekleniyor. Aynı zamanda 4090lı tek model scar modeli ama 4080li model hem scar hem de g16 modelinde mevcut.

İnceleme çok güzel hocam ellerinize sağlık, ayrıca cihaz Strix G18 ya da Scar 18 olarak geçiyor.
Strix Scar G18 yanlış bir tabir, sizinki STRIX G18.

Yaklaşık 2 aydır ürünü kullanan biri olarak benim de eklemek istediğim bazı noktalar var.
  • Her üründe olmasa da bazı ürünlerde Coil Whine mevcut. Benimkinde de var, rahatsız edici düzeyde olduğunu düşünmüyorum. Yükte hiç belli etmiyor ama cidden sessiz bir ortamdaysanız ve fanlar sessiz moddaysa cihaza yakınken duyuluyor bazen rahatsız edebiliyor. Kütüphanede çok fark edileceğini sanmıyorum.
  • Hocamın konuda da belirttiği gibi kasa ve arka kapak leke tutuyor lakin bende aşırı fazla değil ve mikrofiber bezle rahatlıkla çıkıyor. Şunu da eklemek isterim okula götürdüğümde daha çok leke tuttuğunu ve kirli gözüktüğünü gözlemlemiştim, ortam ya da çalışma sonrası eldeki ter, kir, yağ vb. şeylerden kaynaklanıyor olabilir, ev kullanımında belirgin değil.
  • Ürünü alırken büyük ekranından dolayı özellikle tercih ettim ama atladığım bir nokta vardı, uygun ölçülerde bir çanta bulmak ve taşımak zor alacak arkadaşlar bunu göz önünde bulundurmalı. Taşımanın yanı sıra çalışma alanınız kısıtlıysa da cihaz problem çıkarabiliyor, derste de not tutarım cihazı kesinlikle değil.
  • USB portlarını şahsen sayı ve konumlandırma bakımından yetersiz buluyorum. Gözüm 1 adet daha USB Type-A aradı. Ayrıca keşke solda 2 Type-C sağda 2 Type-A yerine her iki tarafa da birer tane konumlandırılsaymış ya da en azından Type-A girişleri solda olsaymış diye düşünüyorum.
  • Klavye genel olarak bence gayet güzel. Aydınlatma, basış hissiyatı, tuş boyutu vs. hoş ama Fn tuşu Esc veya herhangi bir başka tuşla kilitlenmiyor ve PgUp ve PgDown tuşları yukarı ve aşağı ok tuşlarına fonksiyon olarak eklenmiş, keşke ayrı tuşlar olsaydı bazı oyunlarda sıkıntı çıkarıyor.
  • Touchpad çok güzel boyut olarak da oldukça büyük kullanımı gayet rahat, kullanıcıyı yormuyor.
  • Bu fiyat bandında bir cihazda keşke tek 16GB yerine 2x16GB ram ve Windows lisansı olsaydı. Bazı ülkelerde yanlış değilsem kutu içeriğinde çanta ve mouse da oluyor. Bu kadar ücret ödedikten sonra bu tarz beklentiler içine girdim açıkçası.
  • Muadil bazı modellerde 5600Mhz ram mevcut bu cihazda ise 4800Mhz, Asus ROG forumda ramin Mhz değerlerinin yükseltilmesi ile ilgili bir konu görmüştüm belki arttırma şansı vardır. Ayrıca max. 32GB destekliyor, 64'e kadar desteklemesini beklerdim.
  • Arka kapağın metal olması çok güzel bir hissiyat ve görüntü veriyor, ilk dokunduğumda çok hoşuma gitmişti. Ayrıca cihaz resimde göründüğünden çok daha hoş görünüyor, grisi gerçekten güzel.
Şuan aklıma gelenler bunlar, genel olarak cihazdan çok memnunum ve tavsiye ederim.
Elinize sağlık, güzel inceleme. İşlemcide eksik puanlar var, isterseniz tamamlarız onları Cihazda UV protection yoktur umarım.
Hocam eksik puan derken, daha fazla performans almak mümkün mü, bundan mı bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse yardımınızla tamamlamak isterim benim cihazın tam optimize olduğunu düşünmüyorum.
Hocam ürünün satış linkini verebilir misiniz,
Birde g18 ile g18 scar arasındaki farkı merak ediyorum aydınlatır mısınız
Sanırım kafa ve görsel dışında fark yok. Scar 18 siyah ve yer yer şeffaf bir kasaya sahip, arka logo aydınlatmalı ve havalandırma çıkışı üstünde şerit bir aydınlatma daha var. Strix G18 gri ve şeffaf olmayan bir kasaya sahip. Logo ve arka aydınlatması mevcut değil. Emin olmamakla birlikte 4090 ekran kartlı model sadece Scar 18 diye biliyorum.
Sıvı metal yok mu zaten bu cihazda?
İşlemcide sıvı metal macun mevcut lakin ekran kartı 4080 ve 4090 olursa sıvı metalle geliyor.

Evet, daha fazla performans almak mümkün. Yeni konu açıp etiketleyebilir misiniz?

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…