ASUS TUF A15 4060 sıcaklık değerleri normal mi?

Devrin ne alakası var. İşlemcinin ürettiği watt cinsinden ısı var. Bldc motorla donen bir salyangoz fan var. Bakır borularla ısı hava ızgarasına aktarılıyor. Hava ızgarasındaki bakır kanatların arasından gecen hava bakır kanatları, dolayısıyla bakır ısı borularını ve dolayısıyla işlemciyi soğutuyor. Yani sizin mantığınızla düşünürsek binlerce Amerikan doları vererek aldığınız bütün elektronik cihazlar 18. yüzyıl teknolojisi barındırıyor. Kaldırın çöpe atın hepsini kaç yüzyıllık teknoloji kullanılır mı?

Ek yazı: Kapasitörün icadı 18. yüzyılda yapılmıştır.

Ne alakası var? 4-5 yıl önceki Spec'lerle şuanın Spec'leri aynı mı? Her cihaz icat edildikten sonra optimize edilir. Şu anki bilgisayarların soğutma sistemi ile 4-5 yıl önceki bilgisayarların soğutma sistemi aynı mı? En basitinden ASUS TUF 2021 ile 2022 arasında soğutma açısından dağlar kadar fark var.

Son düzenleme:
Tamamdır hocam. Çok oynamayacağım yaz bitene kadar.

Nasıl kapatacağım hocam? Kapatırsam performansta ne kadar düşme olacak? Zaten genel olarak her oyunda stabil 144 FPS alıyorum. Yani çok bir sorun oluşmaz herhalde.

Dostum Turbo mod yerine sessize al gene 200 300 FPS alirsin bende de ASUS var. Performans veya sessize koy gene gerekirse soğutuyor. Turbo'ya alırsan hep ısınır.

Hocam performansa alın. BIOS'da ise Hyper-threading var ise on yapın. Açın yani.

Hocam ASUS iyi soğutur bende eskiden Turbo açardım artık hep sessiz de story oyunlarda FPS ise performans. My ASUS'dan sarji 60 veya 80e kilitleyin. Bataryaniz bitmesin.
Tamamdır bakacağım hocam.

Hocam performansa alın. BIOS'da ise Hyper-threading var ise on yapın. Açın yani.

Hocam ASUS iyi soğutur bende eskiden Turbo açardım artık hep sessiz de story oyunlarda FPS ise performans. My ASUS'dan sarji 60 veya 80e kilitleyin. Bataryaniz bitmesin.
Şeyi soracaktım. Performans modunda kullanınca cihazda Gpu sıcaklığı yükseliyor, Cpu düşük kalıyor. Turboya alınca Gpu 5-6 derece düşüyor, Cpu sıcaklığı 3-4 derece artıyor. Hangisinde kullanmaya devam edeyim?

Tamamdır bakacağım hocam.

Şeyi soracaktım. Performans modunda kullanınca cihazda GPU sıcaklığı yükseliyor, CPU düşük kalıyor. Turbo'ya alınca GPU 5-6 derece düşüyor, CPU sıcaklığı 3-4 derece artıyor. Hangisinde kullanmaya devam edeyim?

Hocam CPU 90'ı geçebilir takılmayın GPU da 80leri görebilir dayanıklılar. Ben nadiren Turbo açıyorum ama fazla güç için fazla ısınıyor. Bazen CS:GO'da bile sessiz modunda oynuyorum 300 400FPS yetiyor. Arada performansa alın genelde sessiz de kullanın bence. Millet sessizde fan çalışmıyor sanıyor ama bende 30desibele kadar çalışıyor merak etme. 70 derecede oyun oynuyorum o sayede :)

Hocam CPU 90'ı geçebilir takılmayın GPU da 80leri görebilir dayanıklılar. Ben nadiren Turbo açıyorum ama fazla güç için fazla ısınıyor. Bazen CS:GO'da bile sessiz modunda oynuyorum 300 400FPS yetiyor. Arada performansa alın genelde sessiz de kullanın bence. Millet sessizde fan çalışmıyor sanıyor ama bende 30desibele kadar çalışıyor merak etme. 70 derecede oyun oynuyorum o sayede :)
Armory Crate önermiyor sessiz modda oyun oynamayı. Uyarı verip duruyor.

Armoury Crate önermiyor sessiz modda oyun oynamayı. Uyarı verip duruyor.

1692438829722.png

Hocam sen denemek istersen bu programı dene ASUS için gönüllü kişiler tarafından geliştiriliyor. İçinde MHz, sıcaklık, Turbo açık kapatma gibi birçok ayarı var. ASUS kontrol merkezinden hem daha kolay hem de sisteme yük bindirmiyor. Dün BF1 de bütün ayarlar ultrada sistemi askerden sonra yeniden denedim. İşlemci 85 de kendini tutuyor bunu yaparkende 4200MHz'lerde takılıyor herhangi bir FPS kaybı veya takılma yaşatmadı. Fan devrini de en fazla 5800RPM olarak ayarlamıştım bu sıcaklıkları korumak için ortalama 4.500RPM gibi dönüyor gürültüde çıkarmıyor.

Eki Görüntüle 1908685

Hocam sen denemek istersen bu programı dene ASUS için gönüllü kişiler tarafından geliştiriliyor. İçinde MHz, sıcaklık, Turbo açık kapatma gibi birçok ayarı var. ASUS kontrol merkezinden hem daha kolay hem de sisteme yük bindirmiyor. Dün BF1 de bütün ayarlar ultrada sistemi askerden sonra yeniden denedim. İşlemci 85 de kendini tutuyor bunu yaparkende 4200MHz'lerde takılıyor herhangi bir FPS kaybı veya takılma yaşatmadı. Fan devrini de en fazla 5800RPM olarak ayarlamıştım bu sıcaklıkları korumak için ortalama 4.500RPM gibi dönüyor gürültüde çıkarmıyor.
İndireyim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı