ASUS TUF A15 vs Acer Nitro 5 AN515-58

Sürekli prizde kullanılacaksa Acer ama verimlilik olarak Asus önde. Hangisini seçeceğiniz size kalmış. İkisinin de ekran kartı aynı olduğu için işlemciye odaklanmak gerekiyor. Düşük watt kullanımda amd ve intel baş başa giderken yüksek wattlarda intel oldukça öne geçiyor. Amd İntel'e göre 2 katından daha fazla pil süresi vadediyor. Üstelik acer'da 56wh bir pil kullanılmış. Pilde 2 saat görürseniz şanslısınız bence. Asusla 2.5-3 katı kadar pil süresi alabilirsiniz. Ayrıca malzeme kalitesi olarak Asus önde.

Asus TUF Gaming serisini önermiyorum. Isınma problemi ve çeşitli ciddi problemleri var ve dolayısıyla kağıtta yazılan o gösterişli özellikleri kullanırken göremiyorsunuz, hepsi kağıtta kalıyor. Forumda araştırırsanız TUF Gaming ile ilgili problemleri görebilirsiniz. Ben bu güne kadar memnun olanı görmedim, herkes elden çıkarma peşinde.

Asus TUF Gaming serisini önermiyorum. Isınma problemi ve çeşitli ciddi problemleri var ve dolayısıyla kağıtta yazılan o gösterişli özellikleri kullanırken göremiyorsunuz, hepsi kağıtta kalıyor. Forumda araştırırsanız TUF Gaming ile ilgili problemleri görebilirsiniz. Ben bu güne kadar memnun olanı görmedim, herkes elden çıkarma peşinde.
2022 kasada önceki senelerdeki havalandırma sorunu çözüldü diye biliyorum ancak yine de ısınıyor tabi. Soğutma problemi istenmiyorsa markaların üst seviye serilerine bakılmalı. Hp omen, asus rog, Lenovo legion, acer predator gibi. Asus tuf, acer nitro gibi alt seviye serilerde ısınma, kırpılmış özellikler, kötü malzeme kalitesi gibi şeyler kaçınılmaz oluyor. Bence kendi segmentinde değerlendirdiğimizde Asus tuf 2022 serisi gayet iyi duruyor.

2022 kasada önceki senelerdeki havalandırma sorunu çözüldü diye biliyorum ancak yine de ısınıyor tabi. Soğutma problemi istenmiyorsa markaların üst seviye serilerine bakılmalı. Hp omen, asus rog, Lenovo legion, acer predator gibi. Asus tuf, acer nitro gibi alt seviye serilerde ısınma, kırpılmış özellikler, kötü malzeme kalitesi gibi şeyler kaçınılmaz oluyor. Bence kendi segmentinde değerlendirdiğimizde Asus tuf 2022 serisi gayet iyi duruyor.
Daha üst seviye modellere bakmak konusunda hemfikiriz, fakat şunu unutmamak gerekiyor: hangi model olursa olsun bir bilgisayarda soğutma performansı ile ilgili problemler varsa ve bundan kaynaklı performans kaybı yaşanıyorsa ki bu kaçınılmaz yukarıda saydığınız özelliklerin -malzeme kalitesi vb.- pek bir önemi kalmıyor. Yani bir kullanıcı gaming laptop düşünüyorsa öncelikli isteği performanstır diye düşünüyorum. E biz soğutma problemi nedeniyle en önemli önceliğimizi daha baştan kaybediyoruz. Gelsin FPS drop, gitsin yeniden başlatma problemleri. Bir de üzerine kronik problemler eklenince bu kadar yüksek bütçeler -Türkiye'ye göre- ayırıp tam verim alamayınca tam bir isyan durumu yaşanıyor. Bunun haricinde malzeme kalitesi de çok önemli fakat bu fiyat bandındaki ürünlerde çokta dandik bir malzeme kullanılmamıştır diye tahmin ediyorum. Örneğin laptopun kapağını açıp kaparken elinde kalan olmamıştır sanırım. :) Kronik menteşe problemlerini saymazsak ki bu problem de eskisi kadar görülmüyor. Bu durumda benim performans odaklı bir bilgisayardan beklentilerim öncelik sırasına göre aşağıdaki gibidir:

1. Soğutma performansı
2. Ekran kalitesi
3. Kullanılan bileşenlerin markası
4. Batarya
5. Kasa kalitesi

Not: yukarıdaki maddelerin hepsinden tam not almış bir laptop biliyorsanız bana da haber verin ben de alayım.

Bende ASUS TUF F15 var (a değil).boştayken sessiz modda fan çalışmıyor ayrıca Jedi fallen orderda orta ayarlarda 70-75 derecelerde oynadım. Sadece 2022-2021 öncesi modellerden kaçının zaten attığınız linkteki 2022 model.(genelde ROG'lar daha iyi olur TUF'lara göre)

Sürekli prizde kullanılacaksa Acer ama verimlilik olarak Asus önde. Hangisini seçeceğiniz size kalmış. İkisinin de ekran kartı aynı olduğu için işlemciye odaklanmak gerekiyor. Düşük watt kullanımda amd ve intel baş başa giderken yüksek wattlarda intel oldukça öne geçiyor. Amd İntel'e göre 2 katından daha fazla pil süresi vadediyor. Üstelik acer'da 56wh bir pil kullanılmış. Pilde 2 saat görürseniz şanslısınız bence. Asusla 2.5-3 katı kadar pil süresi alabilirsiniz. Ayrıca malzeme kalitesi olarak Asus önde.
Ben de iki model cihaz arasında kaldım işlemci bakımından Acer'ın önde olması sebebiyle fikrim Acer'a kaysa da pil ömrüne önem verdiğim için sanırım Asus tercih edicem problemli diyenler evet 2022 öncesi problemleri vardı 2022 kasada çoğu problem giderildi.

Geri
Yukarı