Asus Tuf B450matx anakart 5 fan bağlama

Ctnnali

Hectopat
Dark N10 Advanced kasam için Cooler Master ML240L sıvı soğutucu almıştım. Bunun beraberinde 11.11 kampanyası ile bir de ASUS TUF B450M PRO GAMING anakart aldım. ATX anakart istiyordum fakat bunu çok uygun görünce mecburen mATX aldım.
Şimdi anakartımda 3 adet fan çıkışım var. Bende ise 5 adet Cooler Master RGB fan var. 2 adet ön tarafta 1 adet arka tarafta ve 2 adet ise sıvı soğutucu radyatör üzerinde var. Toplamda 5 adet fan bulunuyor bir de pompa. Bende toplamda 3 adet birden ikiye çoklayıcı PWM kablo var. Bu şekilde bağlantıyı nasıl kurarım?
Aklıma gelen ilk çözüm: Radyatör fanları ve bir çoklayıcı ile çıkışın birine takarım. Ön deki fanları da çoklayıcı ile bir başka çıkışa takarım. Geriye egzoz fan ve 3 pinli pompa kalacak. Pompa tam devir çalışacagı için kasa fanları ile aynı çıkışa veremem. Ama pompa 3 pin oldugu için hep full devirde çalışır diğer fanı kontrol edersem sorun olmaz.
İkinci ihtimal ise pompayı tek bir yere baglamak geriye kalan 3 fanı 2 çoklayıcı kablo eklyerek tek çıkışa takmak. Ama anakart üzerindeki tek çkış 3 fanı çevirir mi?
Üçüncü çözüm ise Molex destekli PWM çoklayıcı kablo almak. Şu an için en iyi çözüm bu gibi duruyor. Ne önerirsiniz?

Anakartınızda 2 adet CPU fan girişi var.
Radyatör fanlarını CPU fan girişine, Pompayı CPU fan 1 adlı girişe yapabilirsiniz.
Onun dışında 2 adet daha fan yuvası var;
Bir yuvaya 2 adet, diğer yuvaya bir tane takabilirsin.

Pompayı tek çıkıştan alın.
Bir çıkışa bir çoğaltıcı takip radyatör fanlarını takın.
Son çıkışa ise 1 çoğaltma üzerine ikinci çoğaltmayı takip 3 fan takın.

Pompa diğerlerinden kesinlikle ayrı olsun.
Çünkü 3 pinli de olsa pompa devir ayarı da yapılır. Fakat fanlar PWM iken pompa DC devir ayarı yapılır o yüzden farklı porta takmak en iyi çözüm.

Toplamda 3 çıkış var hocam. Dediğiniz gibi çıkış yetersiz kalıyor.
Tamam hocam dediğiniz gibi pompayi tek çıkışa takacağım. Son kalan 3 fan ise tek çıkışda olacak. Tek çıkış 3 fani besleyecek güç verebilir mi?

Tek çıkış üç fan besleyebilir, besleyemezse bile Molex+PWM olan model çoklayıcı alırsın.
Ama anakartın en altında bir adet daha fan girişi var sanki.
Tamam hocam teşekkür ederim. Dediğiniz kablodan sipariş ettim. Anakart daha bugün gelecek elime. Fotolarda 3 çıkış görebildim ben

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…