ASUS TUF Dash F15 monitör bağlayınca Hz nasıl değişir?

Kerem9

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Laptop kullanıyorum ve monitör bağlamak istiyorum fakat HDMI ve DisplayPort kabloları arasında farklar kafamı çok karıştırdı. Ben size durumu kısaca özetleyeyim. ASUS TUF Dash F15 modelini kullanıyorum ve bilgisayarım 240 Hz. Alacağım monitör 165 Hz. Sanırım 165 alabilmek için DisplayPort ile bağlamak lazımmış monitörü fakata benim bilgisayarımda DisplayPort çıkışı yok. Sadece HDMI çıkışı var. Bu durumda HDMI kablo ile 120 mi 144 Hz mi alırım? Dönüştürücü ile 165 alma şansım olur mu?

Hocam durum şöyle; laptop ekranın 120 Hz ve sen 240 Hz bir monitör aldıysan aldığın monitörde laptopdaki ekran Hz aynısını alırsın. RAM mantığı gibi. DisplayPort ile bağlarsan böyle bir durum yaşamazsın.

Anladığım kadarıyla laptopun 240 Hz ve alacağın monitör ise 165 Hz. Bu durumda monitörde 165 Hz alırsın HDMI veya DP fark etmez. Kablo farkı yukarıda belirttiğim durum yaşandığında oluşur.

Hocam durum şöyle; laptop ekranın 120 Hz ve sen 240 Hz bir monitör aldıysan aldığın monitörde laptopdaki ekran Hz aynısını alırsın. RAM mantığı gibi. DisplayPort ile bağlarsan böyle bir durum yaşamazsın.

Anladığım kadarıyla laptopun 240 Hz ve alacağın monitör ise 165 Hz. Bu durumda monitörde 165 Hz alırsın HDMI veya DP fark etmez. Kablo farkı yukarıda belirttiğim durum yaşandığında oluşur.

Evet monitörüm 240 Hz. Yani dediğine göre kablo fark etmeden 165 alabilirim değil mi?

Kullandığın laptopun ekranı 240 Hz ama alacağın monitör 165 Hz ve 165Hz'yi nasıl alırım diye soruyorsun doğru mu?

Hangi monitöre bakıyorsun ilk önce onu söyle kontrol edeceğim.

Evet aynen öyle. DisplayPort'la alınıyor fakat HDMI'yla alınmıyor diye anladım ben yanlış anlamadıysam. Ve benim laptopta da sadece HDMI çıkışı var. Ondan nasıl olur dedim. Atayım modelleri.

Samsung Odyssey G3 27” 1 ms 165 Hz Full HD​

Samsung Odyssey G5 27" QHD 2K 1ms 144Hz​

MSI 23.8" G2412 170Hz 1ms​

Şu 3 modelden birini alacağım. Yüksek ihtimalle ilk attığımı hatta.

Evet aynen öyle. DisplayPort'la alınıyor fakat HDMI'yla alınmıyor diye anladım ben yanlış anlamadıysam. Ve benim laptopta da sadece HDMI çıkışı var. Ondan nasıl olur dedim. Atayım modelleri.

Samsung'ları direkt ele. Alınmaz monitörler.
G2412 alınır ama 165Hz alamazsın. Bunun sebebi monitörün HDMI portu 1.4 versiyonlu. HDMI 2.0 girişi olan monitör bakmanız gerek. O zaman HDMI 2.0 kablo ile 144Hz üstü alabilirsin. HDMI 2.0 ile 240Hz'ye kadar alınıyor.
Laptopunda hangi portlar mevcut?

Samsung'ları direkt ele. Alınmaz monitörler.
G2412 alınır ama 165Hz alamazsın. Bunun sebebi monitörün HDMI portu 1.4 versiyonlu. HDMI 2.0 girişi olan monitör bakmanız gerek. O zaman HDMI 2.0 kablo ile 144Hz üstü alabilirsin. HDMI 2.0 ile 240Hz'ye kadar alınıyor.
Laptopunda hangi portlar mevcut?

Type-C var ve HDMI var. Bir şey okudum ama sanırım çoğu kişi öyle çözmüş. Öyle olur mu acaba? Type-C'yi DisplayPort'a çeviren adaptör almışlar ve olmuş sanırım.

Type-C var ve HDMI var. Bir şey okudum ama sanırım çoğu kişi öyle çözmüş. Öyle olur mu acaba? Type-C'yi DisplayPort'a çeviren adaptör almışlar ve olmuş sanırım.

Evet doğru okumuşsun. Monitör içinden DP çıkarsa bu adaptör işine yarar. Çıkmazsa DP'de almak zorundasın. Bunun avantajı G-Sync'te açılıyor. G-Sync her zaman şart olan bir şey değil.
HDMI ile de 144Hz alırsın. Çok zorda kalırsan.

Evet doğru okumuşsun. Monitör içinden DP çıkarsa bu adaptör işine yarar. Çıkmazsa DP'de almak zorundasın. Bunun avantajı G-Sync'te açılıyor. G-Sync her zaman şart olan bir şey değil.
HDMI ile de 144Hz alırsın. Çok zorda kalırsan.

Anladım. O zaman sanırım benim çözümüm bu adaptör ile olacak. Yalnız Samsung'ları sanki beğenmiş gibiydim fakat sen önermiyor musun?

Anladım. O zaman sanırım benim çözümüm bu adaptör ile olacak. Yalnız Samsung'ları sanki beğenmiş gibiydim fakat sen önermiyor musun?

Beğenmeni tavsiye etmem. Ghosting seviyesi çok yüksek bir monitör. Keyif vermek yerine göz bozan gerçekten kötü bir monitör. Forumda bununla alakalı konular (yüzlerce) ve kesin cevaplarım var. Monitör konularına genelde bakan biriyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı