İnceleme ASUS TUF F15 506 Uzun Kullanım

8 ay önce @Prism hocamın tavsiyesi ile aldığım laptopun uzun kullanımı hakkında konu açmak istedim. Bu süreçte +512Gb SSD ve +8Gb ram ilavesi yaptım. Konuyu özetlemek gerekirse 10k ya aldığım bu laptoptan epey memnun kaldım.

Sıcaklık ve Performans
Kendi fiyatındaki rakipelerine göre az ısınsa dahi bu değerleri biraz daha aşağı çekmek mümkün. Ben zaman içerisinde aşağıdaki önerilerimi uygulayarak 10 derece kadar aşağı çektim.

İşlemci Voltajını Düşürmek
BIOS'dan işlemci -30mv voltaj offset'i ile kullanmanızı tavsiye ederim, sıcaklık değerlerini **epey** düşürüyor. Hatta, RDR 2 ve Witcher 3 gibi oyunlarda FPS artışı gözlemledim.

Processor Performance Boost Mode
Gündelik kullanımda basit bir uygulama açtığınızda aniden fanların çalışmasına sebep oluyor. Oyunlarda pek bir FPS değişmiyor fakat sıcaklık değerlerini düşürüyor.

Not: Bu ayarı değiştirebilmek için regeditten bir değeri değiştirmeniz gerek. Googlelarsanız rahatça bulursunuz.
1654608049521.png

Armoury Crate: Silent Mode
Gündelik kullanımda, kod yazarken, client-server aplikasyonlarını test ederken hep silent mode'da kullanıyorum. Sadece RDR2 ve Witcher 3 gibi oyunlarda Performance veya Turbo moduna çekiyorum onun dışında Stardew Valley, Minecraft gibi oyunlarda yine Silent Mode.
1654608062653.png

MSHybrid Mode: ECO
Bilgisayarın içindeki RTX3050 kartını kapatmaya yarayan bir özellik. Stardew Valley, Minecraft gibi oyunlarda ECO Mode. Witcher 3, RDR 2 ve Valorant gibi oyunlarda optimized mode alıyorum.

Not: Test ederken Bu ayarı 10-15 defa değiştirmem gerekti. Bir süre sonra mavi ekran yiyorsunuz. Ard arda değiştirip kurcalamayın.
1654608698807.png

Fan Sesi

Fan sesi olarak beni hiç rahatsız etmedi. Aynı ortamda benzer özellikli MSI (modelini hatırlamıyorum), Monster abra, HP Pavillion Fan çalıştırırken benim bilgisayarım 50-60 derecede fan çalıştırmıyor.

Kasa Kalitesi
Kasa plastik, biraz dandik. Ekranı her zaman iki elinizle dikkatlice açın. Aksi halde ekranı çatlatabilirsiniz, kırabilirsiniz. Kasa tasarım olarak güzel.

Klavye
MonkeyType üzerinden 30 sec english testinde 100wps yapıyorum. Bazı manyak arkadaşlar için biraz düşük gelebilir. Klavyeden şu anda memnunum fakat küçük enter ve delete ile insert tuşunun aynı olması, numlock kapalı iken 0 tuşunun insert açması gibi alışması zor süreçlerden geçtim.

Touchpad
Touchpad gerçekten kaliteli. MSI, Lenovo, Dell, Monster, Acer ve HP gibi bir çok markanın laptoplarını deneyimleme fırsatım oldu ve içlerinden en kalitelisi buydu. Aralarından Monster(Sanırım Abra modeliydi) en dandiğiydi.

Sonuç
Şuanda 15k gibi bir fiyata HepsiBurada üzerinden satılıyor. 15K Eder mi sorunun cevabı kesinlikle. Fakat şunu da belirteyim 8 aydır diğer modelleri incelemiyorum F/P değeri bundan daha mantıklı olan bir model çıkmış olabilir.

Foruma katkıda bulunmak, edindiğim bilgileri paylaşmak istedim. Yanlış bir bilgi vermişsem affola, beni de bilgilendirin. İyi forumlar ^^

Hocam bende FX506HE HN011 modeli var (İ5 11400F + RTX 3050Tİ). İşlemcim oyun içinde 90-95 aralığında çalışıyor. Bu sıcaklıklarda bile GHZ düşürmüyor ama daha serin çalışması tabii ki daha iyi olur. BIOS'tan ayar yapılan ekranı çekip atma şansınız var mı? Bende yapayım rahatlasın biraz PC.

Geri
Yukarı