ASUS TUF FX507ZC4 işlemci 98 dereceye ulaşıyor

xQueroz

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, 2 hafta önce aldığım ASUS TUF F15 bilgisayarımda oyun oynarken bilgisayarın çok ısındığını fark ettim. Mesela Valorant oynarken 75c°, CS:GO oynarken bazen 85c°, Call of Duty MW oynarken (2009-2011) 95c°, Battlefield 1 oynarken ise 98c° görmüştüm. Bilgisayar boştayken bile 55c° alıyordu. Araştırmam sonucu Turbo Boost'un açık olduğunu fark ettim onu kapatmamla beraber boşta sıcaklık 45c°'ye kadar düştü. Fakat hala oyun sıcaklıklarında pek fark göremedim. Kullandığım işletim sistemi Windows 10 Pro. Aynı modele sahip bir başkası da ısınma sorunu ile ilgili konu açmış. Windows 11 geçince ısınma sorunun düzeldiğini yazmış. Sizce Windows 11 geçmeli miyim? Geçersem ısınma sorunu düzelebilir mi? Yakınlarım Windows 11 kötü dediği için geçmek de istemiyordum fakat ısınmadan dolayı denemek de istiyorum. Sizin fikriniz nedir?

Undervolt yapabilirsiniz ya da güç yönetiminden Max güç yönetimini %90'lara filan indirerek işlemciyi biraz yavaşlatarak ısınmayı azaltabilirsin, başka bir seçenekte termal macun değişimi.

Undervolt yapabilirsiniz ya da güç yönetiminden Max güç yönetimini %90'lara filan indirerek işlemciyi biraz yavaşlatarak ısınmayı azaltabilirsin, başka bir seçenekte termal macun değişimi.
Bilgisayar zaten yeni termal macundan kaynaklandığını düşünmüyorum ve fazla yükte bindirmiyorum aslında, kendini yormasın diye tüm oyunları düşükte oynuyorum. İşlemcim de İ712700H. Acaba Win 11 geçersem daha stabil olur mu? Çünkü oyunlarda ısı çok fazla olduğu için oynamaya korkuyorum açıkçası.

Benim termal macunum oldukça kalitesiz boşta 50 Valorant'ta 72 stres testinde 108i görüp kapanıyor istiyorsan bir de stres testi yap, sonrasında termal macunu değiştirmeyi düşünebilirsin. Windows 11'le düzeleceğini sanmıyorum öncesinde Windows 10'a tekrar formatlayabilirsin.

Bilgisayar zaten yeni termal macundan kaynaklandığını düşünmüyorum ve fazla yükte bindirmiyorum aslında, kendini yormasın diye tüm oyunları düşükte oynuyorum. İşlemcim de i712700H. Acaba Windows 11 geçersem daha stabil olur mu? Çünkü oyunlarda ısı çok fazla olduğu için oynamaya korkuyorum açıkçası.

İşlemci aynı 11 Pro kullanıyorum yani mesela çok çok zorlayıcı oyunlarda işlemci anca 95 civarını görüyor.

Benim termal macunum oldukça kalitesiz boşta 50 Valorant'ta 72 stres testinde 108i görüp kapanıyor istiyorsan bir de stres testi yap, sonrasında termal macunu değiştirmeyi düşünebilirsin. Windows 11'le düzeleceğini sanmıyorum öncesinde Windows 10'a tekrar formatlayabilirs

İşlemci aynı 11 Pro kullanıyorum yani mesela çok çok zorlayıcı oyunlarda işlemci anca 95 civarını görüyor.
Kasa mı laptop mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı