ASUS TUF Gaming 27" 165Hz 0.4MS 2K monitör

SezginCoban

Hectopat
Daha fazla  
ASUS TUF Gaming 27" VG27Bq arkadaşlar bu monitör nasıldır? 165Hz 0.4MS ve 2K monitörlerden anlamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim ya da bundan başka monitör önerirseniz daha iyisini falan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu monitör 1080p ve 1ms.
Yanlış bilgilendirme yapmayın. VG27BQ 1440p. Kendi sitesini kontrol edebilirsiniz.

Monitöre gelecek olursak panel tipi TN. IPS panellerdeki gecikme sürelerinin son yıllarda düşmesi ile TN panel önermiyorum. Ayrıca sistem de önemli eğer 1440p çözünürlüğü desteklemeyecekse 1440p almanın çok bir anlamı yok. Öncelikle sisteminizi ve bütçenizi yazın.

Yanlış bilgilendirme yapmayın. VG27BQ 1440p. Kendi sitesini kontrol edebilirsiniz.

Monitöre gelecek olursak panel tipi TN. IPS panellerdeki gecikme sürelerinin son yıllarda düşmesi ile TN panel önermiyorum. Ayrıca sistem de önemli eğer 1440p çözünürlüğü desteklemeyecekse 1440p almanın çok bir anlamı yok. Öncelikle sisteminizi ve bütçenizi yazın.
Sistem kısaca şu şekilde ryzen 5 3600x rtx 2070 super 16gb ram ve 512gb ssd monitör için bütçem ise 3k
Sistemini detaylı yazar mısın?
kısaca ryzen 5 3600x rtx 2070 super 16 gb ram ve 512gb ssd

Son düzenleme:
Ufak bir araştırma sonucu birkaç model buldum:
Samsung : 32" 144Hz 4ms IPS
Acer : 27" 144Hz 1ms IPS HDR 400(?)

Ayrıca bu sistem ve bütçe ile 4K dünyasına giriş yapmak düşünülebilir. Daha çok öneri ve görüş için bütçe ve sisteminizi belirterek yeni bir konu açarak öneri isteyebilirsiniz.

Ufak bir araştırma sonucu birkaç model buldum:
Samsung : 32" 144Hz 4ms IPS
Acer : 27" 144Hz 1ms IPS HDR 400(?)

Ayrıca bu sistem ve bütçe ile 4K dünyasına giriş yapmak düşünülebilir. Daha çok öneri ve görüş için bütçe ve sisteminizi belirterek yeni bir konu açarak öneri isteyebilirsiniz.
Bir şey daha soracağım VA panel iyi midir MSİ MAG321CQR modeli güzel gibi duruyor büyüklüğü falan olarakta sizce bu modeli almalı mıyım

Çok basite indirgersek VA panel IPS ve TN arasındaki güzel bir noktada. Tabii ki VA panel tercih edilebilir, bu kullanım amacına ve şekline göre değişir. Ancak TN panele fazla yaklaşmayın.

Çok basite indirgersek VA panel IPS ve TN arasındaki güzel bir noktada. Tabii ki VA panel tercih edilebilir, bu kullanım amacına ve şekline göre değişir. Ancak TN panele fazla yaklaşmayın.
Daha çok oyun oynuyorum yani şöyle özet geçeyim 5 6 saat oyun oynuyor isem bunu 5 6 saat içinde en fazla 1 saat youtube da takılıyorum bir de daha çok league of legends oyunları oynuyorum hikaye tarzı oyunları da oynuyorum VA panel tercih edeceğim herhalde

Daha çok oyun oynuyorum yani şöyle özet geçeyim 5 6 saat oyun oynuyor isem bunu 5 6 saat içinde en fazla 1 saat youtube da takılıyorum bir de daha çok league of legends oyunları oynuyorum hikaye tarzı oyunları da oynuyorum VA panel tercih edeceğim herhalde

Türkiye fiyatlarına göre monitör karşılaştırmaları yapalım. Bu şekilde anlatmaya çalışayım bu sefer.

500-2000 TL arası: Bu fiyat civarındaki TN paneller size 16.7 milyon rengi sunamazlar. (Modellerin sitelerine bakarsanız sunuyormuş gibi görünürler.) Görüş açısı dar ve renkler cansızdır. 144 Hz modellerde giriş gecikmesi, 144 Hz için VA paneller ile çok benzerdir. 60 Hz için TN panel daha üstündür. Piksel tepki süresi TN panellerde daha düşüktür.

Bu fiyat civarındaki VA panellerin çoğu size 16.7 milyon rengi gerçekten sunarlar. Görüş açısı geniş ve renkler daha canlıdır. Piksel tepki süreleri birazcık daha yüksektir. Giriş gecikmeleri 144 Hz için çok benzerdir.

Bu fiyat civarındaki IPS panellerin çoğu size 16.7 milyon rengi gerçekten sunarlar. Görüş açısı daha da geniş ve renkler daha da canlıdır. (Canlıdan kastım gerçeğe yakınlık) Bu fiyat civarında 144 Hz IPS panelli modeller bir elin parmağını geçmez. Hatta şu an yok. Piksel tepki süreleri ve giriş gecikmesi daha yüksektir.

2000 TL ve üzeri: Bu fiyatlarda TN panellerin çok azı size 16.7 milyon rengi gerçekten sunarlar. Görüş açısı bir tık daha iyi ve renkler azıcık daha canlıdır. (VA veya IPS panelin yanından bile geçemez) Piksel tepki süresi daha düşüktür ama giriş gecikmesi olarak diğer panellerin bazı modellerinden geridedir. Yenileme hızı olarak TN panel daha üstündür. (240 Hz)

Bu fiyatlarda VA panellerin hemen hemen hepsi size gerçekten 16.7 milyon rengi, hatta bazı modeller sahte olsa bile 1.07 milyar rengi size sunarlar. Görüş açısı yine iyidir ve renkler yine canlıdır. Piksel tepki süresi TN panele yakındır. Hatta bazı açılardan daha da üstündür. Yenileme hızı olarak TN panelden geridedir.

Bu fiyatlarda IPS panellerin hemen hemen hepsi size gerçekten 16.7 milyon rengi, hatta fiyatı uçuk olan bazı modeller 1.07 milyar rengi size gerçekten sunabilir. Görüş açısı daha da iyidir ve renkler bazı modeller için çok daha iyidir. Giriş gecikmesi olarak bazı modeller TN panelden daha iyidir. Piksel tepki süresi olarak geridedir. Yenileme hızı olarak yine geridedir. (165 Hz)

Sonuç kısmında şunları ekleyelim. Daha önce başka bir konuda yazdığımı kopyalıyorum:

4 ms ve 1 ms ne kadar fark eder? Şimdi bu farkı dikkatli baktığınız zaman hissediyorsunuz zaten. Yapılan en temel hata, diğer etkenleri göz ardı edip direkt olarak ms olayına odaklanmak. O daha az önemli bir kriter diğerlerinden.

Sebebi de şu: bir pikselin grinin bir tonundan başka bir tonuna geçişinin 1 milisaniyede olmasının size kayda değer bir getirisi olmayacak. Aradaki farkı dikkat kesilmediğiniz sürece çok yüksek ihtimalle anlamayacaksınız. O süre hiçbir zaman sabit değil zaten. Renkler arasındaki geçişlerde ton farkı arttıkça, o süre 15 ms bile olabiliyor. Hiçbir zaman 1 olarak sabit değil.

Bazı insanlar ms olayını: "İşte ben faremi hareket ettiriyorum ve yaptığım hareket 1 ms sonra ekranda görünüyor." şeklinde bilir. Halbuki alakası yok. Ona giriş gecikmesi deniyor ve sözde "hızlı" ve "iyi" TN panelleri giriş gecikmesinde geçen IPS panelli monitörler mevcut. Mesela PG279Q!

IPS paneller gelişmeye devam ediyor ve devam edecekler.

Ha "iyi" TN panellerde ne daha iyi oluyor? İşte görüş açısı biraz genişliyor, renkler daha geç bozuluyor, bit derinliği ve arka aydınlatması daha iyi olabiliyor monitörlerin. (Aynı şeyin laciverti, çaktırmayın.:saçma:)

Kısacası TN almayın. Hehe... TN paneller ucuz yoldan size yenileme hızı ve düşük tepki süresi sunmuyor artık. Türkiye şartlarından bahsediyorum elbette. VA panelli çok alternatif var.
Eski bir konuda @Oreki aslında birçok şeyi açıklamış. Her ne kadar o zamandan bu zamana bazı şeyler değişmiş olsa da bilgilerin temel kısımları geçerliliklerini koruyor. VA tercihi sizin için doğru bir tercih olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı