Çözüldü ASUS TUF Z490-PLUS belirli SATA portları çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Delicin

Hectopat
Yer
antalya
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Dün sabah yeni sisteme geçiş yaptım i7 10700K ve ASUS TUF Z490-PLUS GAMING anakart aldım. Bu saate kadar Driver'lar ve format atmak BIOS güncelleme ile geçti neyse hepsini yaptım ama bir sorunum var. Ben 2 tane M.2 SSD 4 tane SATA SSD 1 tane de HDD kullanıyorum. Bunların hepsini sisteme taktım ama bir türlü anakarttaki SATA 2 SATA 5 ve SATA 6 yuvalarına taktığım SSD'ler ve HDD'ler çalışmıyor görmüyor bilgisayar. SSD'ler bozuk olamaz hepsini SATA 1'de denedim tek tek orada görüyor ama SATA 2, 5, 6'da hiçbir şey görmüyor. Yazılımla mı ilgili yoksa anakartta sorun mu var anlayamadım.

IMG_0082.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Screenshot_20200625-085230.png

M.2 disklerden biri SATA olan model olmalı yani NVMe değil. Alta porta takılan SATA M.2 SSD SATA2 portunu devre dışı bırakıyor.

M.2_2 yani üst yuva dolu olduğunda zaten SATA 5 ve 6 devre dışı kalıyor.
M.2_1 yani alltaki porta NVMe olanı takarsanız 2 numaralı portu kullanabilirsiniz gibi görünüyor.
Screenshot_20200625-085230.png

M.2 disklerden biri SATA olan model olmalı yani NVMe değil. Alta porta takılan SATA M.2 SSD SATA2 portunu devre dışı bırakıyor.

M.2_2 yani üst yuva dolu olduğunda zaten SATA 5 ve 6 devre dışı kalıyor.
M.2_1 yani alltaki porta NVMe olanı takarsanız 2 numaralı portu kullanabilirsiniz gibi görünüyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı