ASUS TUF Z690 anakartta beyaz LED yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor

mertcevik42

Hectopat
RAM
GSKILL 32 GB 5600MHZ
Ekran kartı
RTX 3080 TI
Anakart
ASUS TUF DDR5 Wifi
İşlemci
Intel i7 13700K
Merhaba arkadaşlar,

Masaüstü bilgisayarı açtığımda anakartta beyaz LED yanıyor (VGA ışığı) ve ekrana görüntü gelmiyor ama bütün diğer RGB ışıkları (soğutma, kasa fanları, ekran kartı fanları) yanıyor. (ekran kartı fanları da çalışıyor). Forumda bahsedilen BIOS Update, RAM değişikliği, monitörü kasadan önce açma gibi çözümleri uyguladım fakat sonuç alamadım. Kaç kez restart atsam da çözüm oluşmuyor. Sistem bilgilerim şu şekilde:

Anakart: ASUS TUF Z690 DDR5 Wi-Fi
GPU: MSI Gaming Trio RTX 3080 Ti.
CPU: Intel i7 13700K.
RAM: 16 GB + 16 GB -> G.Skill 5600MHz.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Benzer sorunu yaşamıştım ve muhtemel çözümler önereyim;
  • Bilgisayarınızı kapatın 15 saniye bekledikten sonra ve RAM belleklerinizin hepsini sökerek tekrar takın. Sonuç alamazsanız Belleklerinizi tek tek takarak deneyin. RAM belleklerde sorun olup olmadığını anlayabiliriz.
  • BIOS güncellemesi sonrası ayarlarınız değişmiş olabilir, BIOS ayarları sıfırlamanız gerekebilir. Sıfırlamak için BIOS üzerinden varsayılan ayarlara dönebilirsiniz.
  • BIOS ayarlarınıza girerek "Boot" menüsünde, Windows kurmuş olduğunuz diskinizin en başta olduğundan emin olun.
  • Görüntüyü hangi kablo üzerinden alıyorsanız Display Port ise HDMI, HDMI ise Display Port ile değiştirerek deneyin.

Benzer sorunu yaşamıştım ve muhtemel çözümler önereyim;
  • Bilgisayarınızı kapatın 15 saniye bekledikten sonra ve RAM belleklerinizin hepsini sökerek tekrar takın. Sonuç alamazsanız Belleklerinizi tek tek takarak deneyin. RAM belleklerde sorun olup olmadığını anlayabiliriz.
  • BIOS güncellemesi sonrası ayarlarınız değişmiş olabilir, BIOS ayarları sıfırlamanız gerekebilir. Sıfırlamak için BIOS üzerinden varsayılan ayarlara dönebilirsiniz.
  • BIOS ayarlarınıza girerek "Boot" menüsünde, Windows kurmuş olduğunuz diskinizin en başta olduğundan emin olun.
  • Görüntüyü hangi kablo üzerinden alıyorsanız Display Port ise HDMI, HDMI ise Display Port ile değiştirerek deneyin.
Çözüm önerileriniz için teşekkür ederim, gün içinde hepsini denedim fakat sonuç alamadım. Daha sonrasında ekran kartını PCIE slotundan çıkartıp tekrardan taktığımda beyaz ışık problemi çözüldü, sorunun ekran kartının PCIE bağlantısında olduğunu düşünüyorum (anakart ile ekran kartının bağlantısı) bunun nedenin de ekran kartının ağırlığından dolayı ya da fanların hızından dolayı bağlantının sekteye uğramasına bağlıyorum. Ekran kartı için destekleyici kullanmayı planlıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı