ASUS VQ249Q1R hareket halinde bulanıklaşma ve pikselleşme

mucahitoguzz

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar. Herkese saygılarımı sunarım.

Sistem özelliklerim: AMD Ryzen 3 3100, Galax GTX 1660 Super, B450, ASUS VQ249Q1R monitör.

Sıkıntım bir aydır devam etmekte. Sıkıntı şu ki gerek oyunlarda olsun gerek bir sayfayı veya pencereyi kaydırırken olsun, değişik bir pikselleşmemi desem bulanıklaşma mı desem, görüntü böyle çok hafif takılıyor gibi. Her türlü şeyi denedim driverları baştan kurdum. Temiz kurulum yaptım. Ekran kartını söküp yeniden taktım vesaire. Sorunum bir türlü çözülmedi. İnternette bu konuyla ilgili hiçbir şey bulamadım. Böyle anlatınca insanın aklına direkt FPS geliyor. 144 FPS'de kullanıyorum. 60'a vs. düşürünce anlattığım durum daha da fena bir hal alıyor resmen görüntü akmıyor. Fotoğrafı telefondan çektim. Ekran görüntüsü alınca dediğim durum görünmüyor videoda. Mesela dosya gezgininde herhangi bir şeyi üstten tutup kaydırırken resmen ekrana yapışıyor bende sürüne sürüne geliyor ama ekran kaydı aldığım videoda akıyor. Mesela yüklediğim fotoğrafta soldaki gri alanı mouse un tekerleği ile kaydırırken yazılarda dediğim şey oluyor. Fotoğrafta da az çok belli oluyor. Derdimi en fazla bu kadar ifade edebiliyorum. Anlatım bozuklukları, yazım yanlışları için üzgünüm. Lütfen yardımcı olur musunuz?

WhatsApp Image 2021-04-25 at 02.48.40.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ghosting diyecektim ama bu ondanda fazlası bir arıza gibi geldi bana. En dandik monitörde bile su attığınız resimdeki gibi titreme olmaz.
Bağlantı kablonuzu değiştirmeyi denediniz mi?

monitörü alıp başka pc de denedinmi geçmez ise dp ile bağlamışsındır büyük ihtimal başka bir dp kablo kalitelisini denemelisin Paugge marka önerebilirim kabloyu. veya başka birinin monitörünü getir kendi kasanda dene ekran kartıda sorunlu olma ihtimali olabilir. bende de asus un mönitörü var çok memnunum VZ249Q diye bi modeli rx 5500 xt nitro+ ekran kartı ile kullanmaktayım bi sıkıntı yok.umarım sende çözersin.

Dostum ASUS TUF bu modelinde kronik sorundur. Aynı sorun bende de oldu 2 hafta içinde iade ettim. Bir tık geç kalmışsın iade edemezsin ancak garantiye yollamanı tavsiye ederim.
Ghosting ve akıcılık sorunu var.

Monitör ayarlarından tepkime süresini azaltın ya da artırın. Monitör ayar menüsünde ''Response'' ayarı vardır, oradan yapılıyordur. Bir deneyin farklı ayarları.
Maalesef monitör ayarlarınında hepsini denedim.
Ghosting diyecektim ama bu ondanda fazlası bir arıza gibi geldi bana. En dandik monitörde bile su attığınız resimdeki gibi titreme olmaz.
Bağlantı kablonuzu değiştirmeyi denediniz mi?
HDMI ile denedim daha beter oldu. Kendi kutusundan çıkan DP ile kullanıyorum.
Dostum ASUS TUF bu modelinde kronik sorundur. Aynı sorun bende de oldu 2 hafta içinde iade ettim. Bir tık geç kalmışsın iade edemezsin ancak garantiye yollamanı tavsiye ederim.
Ghosting ve akıcılık sorunu var.
Yarın başka bir monitörde deneyip sorun monitörde ise vereceğim garantiye. Umarım ekran kartında bir sıkıntı yoktur.

Yarın başka bir monitörde deneyip sorun monitörde ise vereceğim garantiye. Umarım ekran kartında bir sıkıntı yoktur.

Korkmana gerek yok dediğim gibi aynı monitörü kullandım ve seninkiyle aynı sorun çıktı Apex'te 144 100 FPS arası alırken sanki 30 40FPS gibi hissiyat sunuyor. Mouse kaydırdığımda oyundaki çimler birbirine giriyor gibi gözüküyordu.
Çok geç kalmışsın 2 hafta içinde koşulsuz iade edebilsen güzel olurdu.
Zatencbaşka monitör ile deneyince fark çok anlaşılıyor. Ben eski bir TN panel ile denedim bayağı akıcıydı. Hee servise gittiğinde düzelir mi bilemem orada ne gibi testler yapıyorlar bilmiyorum ama genelde ghosting deyip işlem yapmadan gönderebiliyorlar. Umarım para iadesi çıkar sana.

Korkmana gerek yok dediğim gibi aynı monitörü kullandım ve seninkiyle aynı sorun çıktı Apex'te 144 100 FPS arası alırken sanki 30 40FPS gibi hissiyat sunuyor. Mouse kaydırdığımda oyundaki çimler birbirine giriyor gibi gözüküyordu.
Çok geç kalmışsın 2 hafta içinde koşulsuz iade edebilsen güzel olurdu.
Zatencbaşka monitör ile deneyince fark çok anlaşılıyor. Ben eski bir TN panel ile denedim bayağı akıcıydı. Hee servise gittiğinde düzelir mi bilemem orada ne gibi testler yapıyorlar bilmiyorum ama genelde ghosting deyip işlem yapmadan gönderebiliyorlar. Umarım para iadesi çıkar sana.
Umarım dediğin gibidirde ekran kartında sıkıntı yoktur. Bakalım başka monitörde denedikten sonra garantiye göndereceğim. Seninde başından geçmiş bir olay olduğu için bana yardımcı olurmusun ? Garantiye gönderirken sıkıntıyı nasıl tarif edebilirim daha rahat yardımcı olmaları için.

Umarım dediğin gibidirde ekran kartında sıkıntı yoktur. Bakalım başka monitörde denedikten sonra garantiye göndereceğim. Seninde başından geçmiş bir olay olduğu için bana yardımcı olur musun? Garantiye gönderirken sıkıntıyı nasıl tarif edebilirim daha rahat yardımcı olmaları için.

Ben garantiye yollamadım 14günlük koşulsuz iade hakkımı kullandım. Garantiler biraz ölücü olabiliyor.
Yani monitör açılıyorsa sorun yok bile diyebilir.
Sen direkt yaşadıklarını yaz PC'nin özelliklerini söyle bu PC ile akıcı oynayamıyorum. Ghosting sorunu oluyor. Renkler birbirine giriyor FPS'im yüksek olsa da oyunda hareket ettiğimde 30 40fpsmiş gibi hissettiriyor diyebilirsin.

Geri
Yukarı