ASUS X543ma ters akım mı oldu?

nncc01

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, az önce ASUS X543ma model laptopu şarj adaptörü bozulduğu için ucunu kesip farklı adaptöre bağladım denemek için kabloları çıplak bırakmıştım. Kabloları birbirine değdirdiğimde laptop hemen kapandı, acaba ters akım mı oldu sıkıntı neden olabilir? Laptopun şarjı 4 idi.

Kendi şarji 19v 1.75amper

Benim denediğimde 9 v idi.

Laptopun besleme entegresini kısa devre yapmışsınız.Ters akım sözkonusu değil.

Elbette ki tamirlik bir durum sözkonusu ancak Türkiye'de elektronik devre elemanlarının hepsini bulmak mümkün değil.Servisin önce arızalı parçaları tespit etmesi ve sağlam yeni elemanla değişmesi gerekir.Buda devre elemanının tedarik edilmesi ile orantılı.Belki aynı anakartın ikinci el farklı arızası mevcut ise sağlam parçalar ondan temin edilebilir.Masraf tutarına bir şey diyemem çünkü değişkendir.Belki basit parçalar arıza yapmıştır hemen giderilir.İyi bir tamir servisinin bakmasında fayda var.Ben şahsen yaşadığım il Kayseri'de bir servis bilmiyorum.İstanbul veya Ankara'da bir servis bulabilirsiniz araştırmanız lazım.Asus'un kendi servisi tamir işi ile uğraşırmı bilmiyorum.Yapsalar da çok tuzlu bir fiyat çıkaracaklardır.

Ben olsam en fazla 500tl verirdim.Fazlasına gerek yok.

Geri
Yukarı