ASUS X550JX yüksek FPS = yüksek ısı sorunu

Ugur Srht

Kilopat
Daha fazla  
ASUS X550JX laptop sahibiyim. Makine bu haziran ikinci senesini doldurdu. Sıkıntım ise en düşük grafikli oyunlarda bile sistem kendini fazla zorluyor. Yani şöyle FPS düşüşü yok fakat ekran kartı çok fazla yoruluyor. Mesela CS:GO açıyorum, dikey senkronizasyonla sabit 60 FPS de görsel açıdan sıkıntısız oynuyorum fakat fan resmen bağırıyor. Age of 2 açıyorum, doğal olarak kasma olmuyor fakat fan sesi CS:GO'dakiyle aynı. Witcher 1 açıyorum, FPS'i bir türlü 60'a sabitleyemiyorum, hep 120 140 FPS'lerde geziyorum fakat yine fan gürlemesi aynı. Anlamadığım durum sistem grafiksel açıdan alakasız bu 3 oyunda nasıl eşit derecede yoruluyor. Aklımda termal macun yenilemek var daha önce bir kere fan temizledim fakat macunlara dokunmadım. Zaten ilk aldığımda makineyi bu kadar yorulmuyordu. Macundan önce yazılımsal veya NVIDIA denetim masasından yapılabilecek bir şey var mıdır sizce?

Fan temizliği ve termal macun yenilemesi büyük oranda sorunu çözecektir.

Normal bir sorun. FPS sabitlenirse oyun motoru GPU'yu hedef FPS'i almanı sağlayacak kadar kullanır. Eğer sabitlenmezse oyun motoru GPU'yu tam güçle çalıştırır.

Bildiğim birinci seçenek RivaTuner programı. İkinci seçenek DxTory programı. Ayrıca Google'a "how to cap FPS" yazarsanız bir kaç video görürsünüz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı