ASUS X555UB laptop boşta 60 derece oluyor

furkannfidan1

Centipat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar. 2.el almış olduğum ASUS X555ub modelindeki laptop aşırı ısınıyor. Tavsiye edilen şekilde olabildiğince ince olmak üzere termal macunu yeniledim fan temizliğini yaptım fakat değişen hiçbir şey olmadı. Chrome de 4-5 sekme açıkken yaklaşık 50-60 derece arası oynuyor, yük altında ise oyunlarda vs. 90 derecenin altına düşmüyor 90-97 arası seyrediyor. Araştırmalarım sonucunda denk geldiğim bir yöntem şuydu; güç ayarlarından maksimum işlemci hızını düşürüp ısınmayı önlemeye çalışıyorlardı fakat bu da işe yaramadı. İnce işçilikle temizleyip macunlamama rağmen cihaza el süremiyorum, dolayısıyla oyun performansı 5 dk sonra kursağımda kalıyor tahminime göre ısıdan dolayı kasmalar başlıyor. Şimdiden yardım ve desteğiniz için teşekkür ederim, sağlıklı günler dilerim.

• i5-6200U 2.30-2.40 Turbo 2.70
  • 8 GB RAM.
  • 2 GB 940M ekran kartı.
  • 1 TB hard disk.
  • Windows 10 sl performance Edition.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet normal. Bende i7'li versiyonu var, geçen hafta macun yenileyip format attım.

Boştayken en düşük 45° görüyorum. Oyun oynarken 97°leri zorluyorum.

Dizüstü bilgisayarlarda normal değerler bunlardır. 95°'den sonra termal darboğaza girer, işlemci hızını kısar. Bilgisayarın soğutmasına güvendiğim için ThrottleStop programıyla termal darboğazı kaldırıyorum, FPS artışı sağlıyorum.

Bu bilgisayarda artık oyun oynayamazsın, oyun kursağından bahsetme.

Gayet normal. Bende i7'li versiyonu var, geçen hafta macun yenileyip format attım.

Boştayken en düşük 45° görüyorum. Oyun oynarken 97°leri zorluyorum.

Dizüstü bilgisayarlarda normal değerler bunlardır. 95°'den sonra termal darboğaza girer, işlemci hızını kısar. Bilgisayarın soğutmasına güvendiğim için ThrottleStop programıyla termal darboğazı kaldırıyorum, FPS artışı sağlıyorum.

Bu bilgisayarda artık oyun oynayamazsın, oyun kursağından bahsetme.
Termal darboğaz dediğin şey tam olarak nedir acaba, kaldırdığında ısı artar mı veya ilerleyen zamanlarda cihazı etkiler mi. Güvenilir ve etkili bir teknikse bende uygulamak isterim.

Sıcaklığın belli bir derecenin üzerine çıkmaması için işlemci gücünün kısılmasıdır.

Termal kilidi kaldırırsan elbette ısı artışı olur. Zarar vermesi mümkün ancak soğutman iyiyse sorun çıkmaz zaten çok ısınırsa bilgisayar kendi kendine kapanır. Yine de sen gereksiz risk alma, bu işleri iyice araştır.

Sıcaklığın belli bir derecenin üzerine çıkmaması için işlemci gücünün kısılmasıdır.

Termal kilidi kaldırırsan elbette ısı artışı olur. Zarar vermesi mümkün ancak soğutman iyiyse sorun çıkmaz zaten çok ısınırsa bilgisayar kendi kendine kapanır. Yine de sen gereksiz risk alma, bu işleri iyice araştır.
Kral chrome de 70 görüyorum pes 13 açıyorum 85-90 derece ETS2 açıyorum 95 derece
Tamam cihaz eski fakat özellikleri yabana atılacak kadar da kötü değil. Bu sıcaklık normal olamaz yinede

Yeni konular

Geri
Yukarı