Çözüldü ASUS X99 anakart 32 GB RAM 16 GB görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

akkinooo

Kilopat
Yer
Mugla Fethiye
Daha fazla  
Meslek
Financial Advisor
Herkese merhabalar.

Sistemim hakkında birkaç ekran görüntüsü atıyorum aşağıya.
Sistem: i7 Q6900K @ 4, 2kghz, GTX1080 SLI, G.Skill Trident Z 8x2 GB 2 adet 3200MGZ RAM (2 kit) ASUS X99 STRIX GAMING vs.

Asıl sorunuma gelmek istiyorum. Donanımsal olarak sistemime bağlı 32 GB RAM var. BIOS'ta ve sistemde RAM görünüyor. Fakat Windows 16 GB kullanıyor. Denemediğim pek bir şey kalmadı. Windows formatladım. Yeni Windows kurdum 64 Bit. RAM'i kullanan herhangi bir aygıt yok. Tam olarak anlayamadığım kısım ise ekran kartlarımda "shared GPU Memory" (paylaşılan GPU hafızası diye bir kısım var. Orada 8 GB RAM çekiyor ekran kartı. SLI sisteme sahip olduğum için 16 GB RAM sanırım ekran kartına gidiyor. 8 GB X 2. zaten ekran kartlarımın hafızası yeterli. Neden böyle bir paylaşım yapıyor sistemim acaba. İnternette cok ciddi araştırma yaptım yabancı kaynaklarda. Kimse temiz bilgi vermiyor. Acaba paylaşılan GPU hafızası'nı sistemim RAM olarak kullanabiliyor mu? Eğer öyle ise Windows neden 16 GB görüyor. Donanımsal sorunum var mı diye birçok stress testi yaptım. Sistemim tamamen stabil sıcaklıklarım gayet iyi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım istiyorum. Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkür ederim saygılar sunarım.

Dosya Ekleri

• ss1.jpg
    ss1.jpg
    339,6 KB · Görüntüleme: 71
  • ss2.jpg
    ss2.jpg
    63,4 KB · Görüntüleme: 47
  • ss3.jpg
    ss3.jpg
    80,2 KB · Görüntüleme: 50
  • ss4.jpg
    ss4.jpg
    79,6 KB · Görüntüleme: 48
  • ss5.jpg
    ss5.jpg
    72,6 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anladığım kadarı ile elinde 4 bellek var, bellekler anakarta kırmızı ile işaretlediğim şekilde mi takılı?

s1.PNG

Bu şekilde takılı ise, bellekleri teker teker mavi ile işaretlediğim gibi takıp sistem görüntü veriyor mu diye kontrol eder misin?
Anladığım kadarı ile elinde 4 bellek var, bellekler anakarta kırmızı ile işaretlediğim şekilde mi takılı?

s1.PNG

Bu şekilde takılı ise, bellekleri teker teker mavi ile işaretlediğim gibi takıp sistem görüntü veriyor mu diye kontrol eder misin?

Çözüm
O kadar uğraştım sistemi bile formatladım. Malesef kasayı temizlik için komple söktüğümde RAM slotlarını doğru takmamışım. Tavsiye edilen slotlara taktım ve düzeldi sorunum.
Teşekkür ederim @MayCrasH

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı