Rehber ATI Radeon X1550 Series Detaylı Sürücü Kurma ve Hataların Listesi (XP, Vista, 7, 8.1, 10, Linux)

Moderatöre Not: Konuyu onaylarken Yazım Denetimi kısmından düzenleme yapmayın.

Bu ekran kartı zamanında bana çok çektirdi. Hem sürücü konusunda hem kullanım konusunda bende eğer bu kartı kullanan birileri varsa benim gibi işkence çekmemeleri için bu rehberi hazırladım.
Elimde iki adet sürücü var. Bunları bulmak için eskiden bin tane reklam dolu sitelerle savaşıp bulmuştum :D
Birisi XP için birisi de Vista için olan sürücüler ikisinin linkini de aşağı bırakıyorum.

Vista Sürücüsü
XP Sürücüsü

Sürücülerdeki Sorunlar(Vista Sürücüleri ile test edildi.) :

Ati Catalyst Control Center Windows 7 sonrasında maalesef çalışmıyor. Kurulumda o yüzden Catalyst Control Center'ın tikini kaldırıp onun kurulumunu iptal edeceğiz.

Catalyst Control Center üzerinden ayarlar yaparsanız bu ayarların sonucunda Minecraft'ta mesela oyun tamamıyla siyah gözükebiliyor.Hangi ayarlar ile geldiyse onla kullanmanızı öneririm.

OpenSpades server listesi gözükmüyor. Bunun çözümü maalesef yok tek seçeneğiniz Linux bir distro kurmak orada sorunsuz çalışıyor.

Windows 10'un yeni sürümlerinde saydamlık efektlerini açarsanız aşağı panel yeniden başlatmadan sonra veya önce gidiyordu. Tam hatırlamıyorum ve Windows 10 ayarlarının saydamlık efekti uygulanan kısımlar kafayı yiyordu. Bu sorun hala var mı bilgim yok fakat açmanızı önermiyorum.

Linux'daki Hatalar

Minecraft ekranda mesela serverlarda Oyun Başladı diye bir yazı yazar. Böyle bir yazı gelirse ekranınızda takılı kalıp gitmiyor. (Linux Mint 20.3 ve Minecraft 1.8.9 OptiFine ile test edildi.)

CS 1.6 gibi bazı Windows oyunlarını winehq ile açıp aşağı indirirseniz. Mönitor siyah ekran veriyor ve bilgisayar mönitörü tanımıyor çözümü bilgisayarı yeniden başlatmak. ( Arch Linux ve Linux Mint 20.3 de test edildi.)

Windows XP Kurulumu (XP SP2 64 Bit ve SP3' de Test Edildi.)

Verdiğim linkten XP sürücünü indiriyorsunuz ve içindeki exe dosyasını çıkartıyorsunuz diğer bir dosya daha var içinde fakat ne olduğunu bilmiyorum. Sanırım bir link için kısayol oluşturulmuş ve açmanızı önermiyorum. Çıkarttıktan sonra tek yapacağınız ileri diyerekten kurmak olucak.

Windows Vista Kurulumu

Verdiğim linkten Vista sürücüsünü indirip içindeki exe dosyasını çıkartıp ileri diyerekten kuruyorsunuz.

Windows 7

Vista ile aynı şekilde kurulabiliyor.

Windows 8.1
Windows 8.1'de ileri diyerek kuramıyorsunuz hata veriyor. Vista sürücülerini kullanın ve bunun çözümü için exe dosyasına sağ tık yapıp özellikler yazana tıklayın. Uyumluluk sekmesinden uyumluluk modunu Windows Vista olarak ayarlayın. Açarken sağ tık yapıp yönetici olarak çalıştırıp kurun. Kurarken size bir seçenek sunduğu bir yer geliyordu. Ordan Özel'e tıklayıp ileri diyin ve Catalyst Center'ın tikini kaldırıp kurun çünkü 8.1 de maalesef çalışmıyor.
IMG_20210503_125749.jpg

Windows 10

Öncelikle saydamlık efektlerini kapatmanızı öneriyorum sonra Vista sürücüsünü indirin. Exe dosyasını çıkarın sonra exe dosyasına sağ tık yapın ve uyumluluk sekmesinden Windows Vista olarak ayarlayın. Açarken hata vermesi olası çünkü smartscreen izin vermiyor. Bu uyarıyı geçmek için Görev Yöneticisini açın. Sol köşede Dosya yazan yerden Dosya Aç veya Yeni Görev gibi bir şey yazması gerekiyor. Onu açın ve ordan exe dosyasını bulup seçin sonrasında "Bu görevi yüksek ayrıcalıklarla aç" veya " Bu görevi yönetici izniyle aç" gibi bir yazı var ona tik atın ve açın. Sonrasında size bir seçenek yeri çıkacak ordan Özel'i seçip ileri diyiceksiniz sonra Catalyst Center'ın tikini kaldırıp devam edin çünkü hata veriyor ve çalışmıyor. Windows 8.1 de gösterdiğim hatayı veriyor.
Mavi ekran veriyorsa Aygıt Yöneticisin girin ve Microsoft Görüntü Bağdaştırıcısının üstüne sağ tık yapıp bu sürücüyü güncelleştir diyin. Exe dosyasını açtığınızda C:/ATI diye bir klasör oluşuyor orayı seçin ve o şekilde kurun sorun çözülecektir.
Windows 11'i maalesef test etmedim ama Windows 10'daki yöntemi uygularsanız çalışır diye düşünüyorum.

Linux distrolarda mesa paketleriyle beraber kurulu geliyor.

Umarım bu konu bu ekran kartını kullananlara yardımcı olur yapamadığınız anlamadığınız bir yer olursa yazabilirsiniz. Görsel de koymak isterdim fakat o bilgisayara şuan erişmem mümkün değil. İlerde eklenebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı