AutoCAD, SolidWorks ve oyun için laptop önerisi

Bütçe
15000-16500
Çok doğru bir şey söylüyosunuz fakat öğrenciyim ve bilgisayarı zorlanarak alıyorum. Hem biraz daha pahalısını alıp aldıktan sonra yükseltme yapabilecek bir durumum olmadığı için RAM'i bu şekilde ayarladım. Benim işimi birkaç yıl görmesi hedefim ve neden Excalibur'undan uzak durmam gerektiğini düşündüğünüzü merak ediyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

Neden hocam herkes aynı şekilde diyor ama açıklamasını söylemiyor?
Siz de haklısınız, 3050 Ti olarak önerim bu model olur, fazla para harcamanıza gerek yok. Yanına da 8GB RAM alırsınız. Lenovo izin veriyor zaten kasayı -zarar vermediğiniz sürece- açmanıza.

ASUS istiyorsanız bu modele de bakabilirsiniz. Ekran kartı biraz daha zayıf kasası daha iyi ve daha hafif.

Öncelikle şunu söyleyeyim, o fiyat bandındaki attığın bilgisayarların hiçbiri seni programlar konusunda üzmez alacağın laptopu oyun odaklı seçmen daha doğru olur. Arkadaşlarında dediği gibi bence de Casper'dan uzak dur.
Attığın ASUS laptopun özellikleride o fiyat bandında gayet alınabilir özellikler senin için sıkıntı oluşturacak kronik bir arızası yoksa alabilirsin.

Bütçeni biraz daha zorlama imkanın varsa ve yeni çıkan oyunları oynarım diyorsan 3060 5-6 sene rahat götürebilir seni (6 GB VRAM'li olmasından dolayı) yoksa 3050 Ti da rahat rahat götürür diye düşünüyorum.

3060'lı laptop için bende Lenovo tavsiye edebilirim diye düşünüyorum her yerde tavsiye ediliyor, ısınma gibi problemi de yokmuş sanırım. Yukarıdaki bir linkte 17 bin ₺ bandında vardı sanırım.

Not: Son ürünlerin durumunu bilmiyorum fakat eskiden Casper, Exper gibi markalarda malzeme kalitesi kötüydü, teknik destek gibi konularda da çok ilgili değillerdi diye hatırlıyorum.

Evet bu dediğiniz konuda ben de çok araştırma yaptım 3050 ve 3050 Ti'ı fazlasıyla yetersiz buluyorlar (DLSS kullanılmaması durumunda) ama yeni çıkan oyunları oynama gibi bir huyum yok genelde FPS oyunları oynuyorum. Ben de birkaç arkadaşımdan ASUS'un bilgisayarlarının kronikli geldiğini, ekran kartı driverlarının yüklenmediğini duymuştum çok çektiler bu durumdan ama bu durumu düzeltmişler sanırım. Fikriniz için teşekkür ederim.
Anakartı sorunlu, kasası ayrı bir dert. Isınma sorunu zaten almış başını gidiyor. Şarj aleti olarak 120W koymuşlar. Ekran kartı en az 90 yiyor. Yani alınmaması gereken ilk laptoplardan başında geliyor kendisi.
Anladım hocam teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı