Autorun.inf illeti

nihatPEEP

Decapat
Merhabalar, yaklaşık 1 yıl bu virüs ile beraber yaşamışım haberim yok, babamın bilgisayarına da bulaştırmışım, kendi bilgisayarımdan kolayca silebilmeme rağmen babamın bilgisayarından bir türlü temizleyemedim. USB takıldığında bilgisayar USB sürücüyü algılayamıyor bilgisayarım kısmına girdiğimde üstteki yeşil bar dolmuyor bile, bu virüsü nasıl temizleyebilirim? Kaspersky, Malwarebytes vs. hiçbir program virüsü algılayamıyor, flash bellek diskine hiçbir şekilde tıklayamıyorum sağ tık yaparsam bilgisayarım siyah ekran veriyor sol tık yaparsam bilgisayarım yanıt vermiyor hatası alıyorum.

Bir sorum daha var öncesinde bu virüslü bilgisayarıma telefonumu da bağlamıştım şarj kablosu aracılığı ile. Telefona da bulaşma ihtimali var mıdır acaba?
Babamın telefonu Huawei ve bilgisayarım sekmesinden telefon dosyalarına tıkladığımda da içerisinde "autorun. İnf" dosyasını görüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, yaklaşık 1 yıl bu virüs ile beraber yaşamışım haberim yok, babamın bilgisayarına da bulaştırmışım, kendi bilgisayarımdan kolayca silebilmeme rağmen babamın bilgisayarından bir türlü temizleyemedim. USB takıldığında bilgisayar USB sürücüyü algılayamıyor bilgisayarım kısmına girdiğimde üstteki yeşil bar dolmuyor bile, bu virüsü nasıl temizleyebilirim? Kaspersky, Malwarebytes vs. hiçbir program virüsü algılayamıyor, flash bellek diskine hiçbir şekilde tıklayamıyorum sağ tık yaparsam bilgisayarım siyah ekran veriyor sol tık yaparsam bilgisayarım yanıt vermiyor hatası alıyorum.

Bir sorum daha var öncesinde bu virüslü bilgisayarıma telefonumu da bağlamıştım şarj kablosu aracılığı ile. Telefona da bulaşma ihtimali var mıdır acaba?
Babamın telefonu Huawei ve bilgisayarım sekmesinden telefon dosyalarına tıkladığımda da içerisinde "autorun. İnf" dosyasını görüyorum.
Evet aynı virüs bulaşmış telefona format atın.

1609572476533.png

Kendi bilgisayarında bir USB'ye Rufus ile Kaspersky rescue disk ISO yazdır sonra babanın bilgisayarını kapat USB'yi tak USB'den Boot et sonra tam tarama yap(bu antivirüs normal antivirüslerin göremediği virüsleri görebiliyor)
Kaspersky Free Rescue Disk | Kaspersky
Kaspersky Rescue Disk Kullanım Rehberi - Technopat

Telefona bulaşmamış da olabilir ama bulaştıysa kasperky Mobile ile temizleyebilir.
Ve büyük ihtimalle telefona bulaşmadı.
Kaspersky rescue disk ile taradıktan ve virüsü sildikten sonra bunu uygula
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Son düzenleme:
USB takıldığında bilgisayar USB sürücüyü algılayamıyor bilgisayarım kısmına girdiğimde üstteki yeşil bar dolmuyor bile, bu virüsü nasıl temizleyebilirim? Kaspersky, Malwarebytes vs. hiçbir program virüsü algılayamıyor, flash bellek diskine hiçbir şekilde tıklayamıyorum sağ tık yaparsam bilgisayarım siyah ekran veriyor sol tık yaparsam bilgisayarım yanıt vermiyor hatası alıyorum.
Söylediğin şey zararlıdan değil arızalı USB'den kaynaklı büyük ihtimal.
Olmayan şeyi bulmazlar.

Bu söylediğin de zararlı değil telefonla bilgisayarın iletişim sağladığı yazılımın başlatıcısı o. Bilmediğiniz konularda uğraşıyorsunuz silmeye kalkmayın AV kullanın.

Eki Görüntüle 812649

Kendi bilgisayarında bir USB'ye Rufus ile Kaspersky rescue disk ISO yazdır sonra babanın bilgisayarını kapat USB'yi tak USB'den Boot et sonra tam tarama yap(bu antivirüs normal antivirüslerin göremediği virüsleri görebiliyor)
Kaspersky Free Rescue Disk | Kaspersky
Kaspersky Rescue Disk Kullanım Rehberi - Technopat

Telefona bulaşmamış da olabilir ama bulaştıysa kasperky Mobile ile temizleyebilir.
Ve büyük ihtimalle telefona bulaşmadı.
Kaspersky rescue disk ile taradıktan ve virüsü sildikten sonra bunu uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Telefonumda ki hafıza kartına bulaşmış olabilir mi peki? Telefonuma dediğiniz programları indirdim ve zararlı bir yazılım bulmadı ama tarama yaparken hafıza kartını taradı mı emin değilim.

Autorun dediğimiz şey virüs değildir.

Temelde bir Autorun.INF dosyasının içeriği aşağıdakinden oluşmakta.

Kod:
[AUTORUN]
OPEN=bilmemne.exe
ICON=bilmenne.ico

Peki AUTORUN zararlısı kavramı nereden çıktı diyecek olursanız, temelde bu dosya eskilerde takılan multimedya CD/DVD veya USB belleklerin içerisindeki programları hemen takılır takılmaz çalıştırmaya yarıyordu otomatik olarak. Zararlı geliştiricileri de bu özelliği suistimal ederek, USB yoluyla bulaşan zararlıların takılır takılmaz diğer bilgisayarlarda da çalışarak etkilenmesini istediler.

Sistemin AV tarama sonuçlarında temiz çıkıyorsa endişelenecek bir şey yoktur zira AUTORUN dosyaları masum ve zararsız şekilde birçok yerde kullanılıyor.

Autorun dediğimiz şey virüs değildir.

Temelde bir autorun. Inf dosyasının içeriği aşağıdakinden oluşmakta.

Kod:
[AUTORUN]
OPEN=bilmemne.exe.
ICON=bilmenne.ico

Peki autorun zararlısı kavramı nereden çıktı diyecek olursanız, temelde bu dosya eskilerde takılan multimedya CD/DVD veya USB belleklerin içerisindeki programları hemen takılır takılmaz çalıştırmaya yarıyordu otomatik olarak. Zararlı geliştiricileri de bu özelliği suistimal ederek, USB yoluyla bulaşan zararlıların takılır takılmaz diğer bilgisayarlarda da çalışarak etkilenmesini istediler.

Sistemin av tarama sonuçlarında temiz çıkıyorsa endişelenecek bir şey yoktur zira autorun dosyaları masum ve zararsız şekilde birçok yerde kullanılıyor.

Bu ayarın kapalı olması daha iyi çünkü taktığımız şey virüslü ise antivirüsün taramasına fırsat vermeden açacağı için virüs bulaşabilir.

Bu ayarın kapalı olması daha iyi çünkü taktığımız şey virüslü ise antivirüsün taramasına fırsat vermeden açacağı için virüs bulaşabilir.
Windows 10'da elle açmadığınız sürece otomatik çalıştır özelliği kapalı bulunmakta. Ben de zaten açın dememiştim, olayı anlattım.

Yeni konular

Geri
Yukarı