Avustralya Neden Uzun Süredir Yanmakta Olan Yangını Söndüremedi?

• Konuyu başlatan otm
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 694

otm

Kilopat
Çok merak ettim. Bunca süredir yanmakta olan orman yangını hala daha devam ediyor? Gün geçtikçe daha da büyüyor. Ancak neden söndürülemedi? Neden diğer devletler destek çıkmıyor? Neden devletler bir olup bu yangınım önüne geçemediler? Sanki yangın görmezden geliniyormuş gibime geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı şeyi bende düşünüyorum. İklim aktivistlerini sokağa dökmek için buna göz yumulduğunu düşünüyorum. Bu sene Veganlar, iklimciler ve LGBT eylemleri muhtemelen yükseltilecek.

Yangının boyutunun farkında değilsiniz. Avustralya'nın toplam yüzölçümü Türkiye'nin 9.8 katı ve bu alanın her yanına dağılmış toplamda Bulgaristan'ın yüzölçümü kadar olan bir alanda yangın var. Dünya'daki tüm devletlerin yangın söndürme gücünü toplasanız bile o yangını söndüremezsiniz. Doğal yolla bitmesini bekleyip bu süre içinde öncelikli olarak yerleşim birimlerini mümkün olduğu kadar korumaya çalışmaktan başka şansları yok. Sıradan bir orman yangını değil bu, yaklaşık 2 bin km. uzaktaki Yeni Zelanda'da gökyüzünün rengini değiştirecek kadar büyük bir yangın söz konusu.

Yangın söndürmek haberlerden göründüğü kadar basit değil, yangın çok geniş bir alana yayılmış ve çok kolay alev alabilecek ağaçlar var. Tek yapabilecekleri yangını kontrol altına alıp sönmesini beklemek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı