Ayakkabıyı Yıkamak Zararlı Mı?

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, aklıma bir soru takıldı fakat internette genelde çamaşır makinesi ile yıkamanın cevapları var :)
Soruma gelecek olursak 3 çift ayakkabım var bir tanesi şu fileli olanlardan yurtta giymelik onu pek önemsemediğim için banyoda soğuk su ile yıkayıp balkona koyuyorum. Diğer iki çift ise bildiğimiz spor ayakkabı ve dışı sahte değil ise deri. Bir süre kullanmayınca çok toz oluyor içinin de çok tozlandığını düşünüyorum. Acaba bunları da soğuk su ile yıkasam bir zararı olur mu? Herhangi bir bez ile silmiyorum suyu tutup geçiyorum direk.

Ayakkabıcı olarak cevap vereyim. Çamaşır makinesine atmayı önermiyoruz. Hele deri ayakkabıları kesinlikle yıkamamalısın. Islak veya biraz nemli bir bez ile temizleyip ayakkabı cilasıyla yeni gibi yapabilirsin.
Soğuk suyu tutup geçsen ayakkabıyı yıkamış olmuyorsun ki. Sadece ıslanıp tekrar kuruyor.
Dediğim gibi, bir beze hafif su ve sabun koyup silersen daha temiz ve güvenilir olacaktır. Dikişleri ve fiziksel görünümü açısından.
Başka sorun varsa sor. Ustaya ileteyim :D

Ayakkabıcı olarak cevap vereyim. Çamaşır makinesine atmayı önermiyoruz. Hele deri ayakkabıları kesinlikle yıkamamalısın. Islak veya biraz nemli bir bez ile temizleyip ayakkabı cilasıyla yeni gibi yapabilirsin.
Soğuk suyu tutup geçsen ayakkabıyı yıkamış olmuyorsun ki. Sadece ıslanıp tekrar kuruyor.
Dediğim gibi, bir beze hafif su ve sabun koyup silersen daha temiz ve güvenilir olacaktır. Dikişleri ve fiziksel görünümü açısından.
Başka sorun varsa sor. Ustaya ileteyim :D
Teşekkür ederim :)
Bezle silme işini genelde çamur olduğu zamanlarda yapıyordum. Su tutup geçme sebebim ayakkabılarda masanın üstünde olan toz gibi bir tozlanma olması ve kullanmayınca içininde öyle olduğu düşüncesi. Suyu tutunca dışındakiler gidiyordu en azından ama bundan sonra nemli bez ile devam :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı