Aynı Marka ve Farklı CL Değerlerine Sahip RAM'ler Uyumlu Çalışır mı?

Eray1035

Centipat
Merhabalar dostlarım, benim sistemimde
G.Skill markasının F4-3000C15S-8GVRB kodlu 8 GB'lık bir RAM'i var. Birtane daha alıp 16 GB'a yükseltmek istedim fakat bulduğum RAM aynı model aynı MHz değerine sahip olmasına rağmen CL değeri 16. Biraz daha araştırdım ve benimki ile tamamen aynı olanı buldum fakat ikinci el. Şimdi bu durumda benim ne yapmam gerekir? CL değeri farklı olan ama aynı model sıfır olan RAM'i mi alayım yoksa ikinci el tamamen aynısı olan RAM'i mi alayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı markada, frekansta ve gecikme değerinde olmak zorunda değil. Sadece nadir de olsa uyumsuzluk problemi çıkabiliyor bellekler arasında. Bunu önlemek amacıyla genellikle aynı model RAM'ler tavsiye edilir. Sıfır olanı al ve test et. Eğer problem yoksa kullanmaya devam edebilirsin. İkinci el fiyatı daha uygunsa 2. el de alabilirsin. Sıfırını 220'ye aldığım RAM'i ikinci el 300'e bile satan var.

Son düzenleme:
Ben çalıştırdım çok bir fark görmedim hatta ram modüllerinin modelleri de farklı ama ramin markası kingston.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı