Aynı model RAM'i ayrı ayrı satın almak sorun yaşatır mı?

remmshain

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, iyi Sosyaller.

Zamaninda aldigim bilgisayar kasamda sadece 1 adet 16 GB Crucial Ballistix RAM vardi. Ben de cift modul olarak calismasi icin ayni siteden ayni RAM'i sipariş ettim ve kullanmaya başladım. Ancak su anda aklimda bir soru olustu. Ayri zamanlarda aldigim bu RAM'ler 2'li paket halinde satilan (2x16 GB gibi) RAM'ler gibi uyumlu calisirlar mi? Yoksa paket olarak almadigim icin kullanimda herhangi bir sıkıntı yaratir mi?

Not: Oyunlarda Micro-stuttering gibi durumlar yasiyorum.

PC Specs:
ASUS ROG STRIX B550-A Gaming
Ryzen 5 5600X
darkFlash Twister 240mm Cooling Cooler
Palit RTX 3070 Gaming Pro
Crucial Ballistix 2x16 GB 3600MHz CL18
Samsung 970 EVOPLUS 500GB
Samsung 870 EVO 2"5 500GB
Corsair RM750

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı ramden fiyatı uygun olduğu için 2 adet alacaktım tek seferde fakat dual kit olarak satılanların daha uyumlu olduğu söyleniyor. Yani mesela birinin seri numarası 0630002D diğerinin 0630002E dual kit. Bence birebir aynı rami alıp 2 tane takıyorsak sıkıntı olmaması lazım. Ama dual kit öneriliyor.

Merhaba, iyi Sosyaller.

Zamaninda aldigim bilgisayar kasamda sadece 1 adet 16 GB Crucial Ballistix RAM vardi. Ben de cift modul olarak calismasi icin ayni siteden ayni RAM'i sipariş ettim ve kullanmaya başladım. Ancak su anda aklimda bir soru olustu. Ayri zamanlarda aldigim bu RAM'ler 2'li paket halinde satilan (2x16 GB gibi) RAM'ler gibi uyumlu calisirlar mi? Yoksa paket olarak almadigim icin kullanimda herhangi bir sıkıntı yaratir mi?

PC Specs:
ASUS ROG STRIX B550-A Gaming
Ryzen 5 5600X
darkFlash Twister 240mm Cooling Cooler
Palit RTX 3070 Gaming Pro
Crucial Ballistix 2x16 GB 3600MHz CL18
Samsung 970 EVOPLUS 500GB
Samsung 870 EVO 2"5 500GB
Corsair RM750

Yani eğer zaman içinde RAM'de yeni bir değişiklik, güncelleme yapılmadıysa tamamen aynı modelse bir fark olmaması lazım. Ama version 1,2 gibi farklı versiyonlar üretildiyse (RAM'lerde böyle bir üretim yapılıyor mu bilmiyorum ama bazı cihazlarda olduğu için yorumluyorum sadece) geçen zamanda o zaman fark olabilir.

Merhaba, iyi sosyaller.

PC specs:
ASUS ROG STRIX B550-A Gaming.
Ryzen 5 5600X.
darkFlash twister 240mm cooling cooler.
Palit RTX 3070 Gaming Pro.
Crucial Ballistix 2x16 GB 3600MHz CL18.
Samsung 970 evoplus 500GB.
Samsung 870 EVO 2"5 500GB.
Corsair RM750.

Bir defasında bu forumdaki bir hocamdan "teknoloji şans işi, aynı fabrikada aynı bantta üretilmediyse şansa kader hiç olmayacak bir sorun çıkma ihtimali bile var." diye bir söz işitmiştim.

Fakat ben RAM'lerimi ayrı ayrı aldım ve hiçbir şey olmadı😅

Uyumluluk sorunu zannetmiyorum ancak RAM testi yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı