Azerbaycan'da diş hekimliği okumak

Gokhan Bird

Centipat
Merhaba arkadaşlar, Azerbaycan da ücretli dış hekimliği okumayı düşünüyorum. Birkaç sorum olacaktı.

YKS'ye girmeden ora da üniversite ye başlayabilir miyim? YKS şart mı? YKS sartsa herhangi bir puan sınırı var mı?
Mulakatda ne gibi sorular souryorlar? Mulakata çalışacağım onerdiginiz bir seyler var mi?
Orada mavi diploma veriyorlarmış bildiğim kadarıyla bu diploma TR de geçerli mi veya X bir Avrupa ülkesinde yoksa denklik sart mi?
Dis hekimliği için güzel bir biyoloji temel şart mı? Benim biyoloji kötü seviye de sizce üniversiteye başlamadan biyoloji çalışmalı miyim veya başka bir ders?
Dış hekimleri Türkiye de ve Avrupa da ne kadar maaş aliyor tahminen bilginiz var mı?
Azerbaycan da ortalama aylık yurt fiyatı/yemek fiyatları tahminen ne kadardır? TL cinsinden.
Dış hekimi okumak mı yoksa mühendislik mı? Bunda kararsızım hala, sağlık sektörü bitmeyecek bir sektör olduğu için o yüzden dış hekimliği duygum daha çok ağır basiyor. Dış hekimi: 2000$, herhangi bir mühendislik: 1300$ fiyat olarak da bayağı fark ediyor.

Aklıma su anlik gelen bunlar, cevaplariniz için teşekkürler.

Hayalim İsviçre de çalışmak/yaşamak ek olarak.

Son düzenleme:
Estagfirullah ben lise mezunuyum sana verecek bir aklım yok ama ne zaman bir yerlere iş başvurusuna gitsem ofiste çay içip oturanlari gordukce aklima keske okusaydim diye fikir düşer. Seni yurt dışına kalifiyeli olarak hemen alacakları bir meslek yapman yararina olacak Türkiye de durma. Dis hekimligide saglik dunyasinin ameleligi gibi bence 2. Yilinda dişi birakan tanidigim var.

Merhaba arkadaşlar, Azerbaycan da ücretli dış hekimliği okumayı düşünüyorum. Birkaç sorum olacaktı.

YKS'ye girmeden ora da üniversite ye başlayabilir miyim? YKS şart mı? YKS sartsa herhangi bir puan sınırı var mı?
Mulakatda ne gibi sorular souryorlar? Mulakata çalışacağım onerdiginiz bir seyler var mi?
Orada mavi diploma veriyorlarmış bildiğim kadarıyla bu diploma TR de geçerli mi veya X bir Avrupa ülkesinde yoksa denklik sart mi?
Dis hekimliği için güzel bir biyoloji temel şart mı? Benim biyoloji kötü seviye de sizce üniversiteye başlamadan biyoloji çalışmalı miyim veya başka bir ders?
Dış hekimleri Türkiye de ve Avrupa da ne kadar maaş aliyor tahminen bilginiz var mı?
Azerbaycan da ortalama aylık yurt fiyatı/yemek fiyatları tahminen ne kadardır? TL cinsinden.
Dış hekimi okumak mı yoksa mühendislik mı? Bunda kararsızım hala, sağlık sektörü bitmeyecek bir sektör olduğu için o yüzden dış hekimliği duygum daha çok ağır basiyor. Dış hekimi: 2000$, herhangi bir mühendislik: 1300$ fiyat olarak da bayağı fark ediyor.

Diş Hekimliği Azerbaycan da okunabilir TIP okuyan tanıdıklarım var sıkın dişinizi kendi mesleğim diye demiyorum Diş Hekimliği candır.

Merhaba hocam belki ogrenmissinizdir bilmiyorum gec bir cevap olmus olacak ama yine de bildiklerimi size yazmak istiyorum. Azerbaycan'da yillik belli bir ucret odeyerek sinavsiz bir sekilde okuyabiliyorsunuz. Mulakat ve universite kendi sinavina size yapiyor. Kimya ve biyolojiden olusan bir sinav yapiyorlar diye biliyorum. Ayni zamanda lise diploma notunuzu vb bakiliyor. Bu sekilde tip dahil bircok bolum okunabiliyor. Yok un sadece tıp bölümü icin ayrıyeten bir anlasmasi da var. Eger ilk universite sinavinda ilk 50 binde iseniz ÖSYM ile yerlesiyorsunuz hazirlik ve ilk 3 yili Azerbaycan da son 3 yili Türkiye de tamamlayip Türkiye'den mezun oluyorsunuz denklik vb ugrasmiyorsunuz cunku Türkiye mezunu olmus oluyorsunuz. Tıpı ve dis hekimligini ayrıyeten yukarida bahsettigim gibi sinavsiz da okuyabilirsiniz ama eger Türkiye de calismak isterseniz mecburen oradan mezun olduktan sonra denklik sinavina giriyorsunuz. Orada da sizden belli bir puanin ustunu almaniz gerekiyor. Daha sonra staj vb yapip Türkiye'den mezun olmus bir tip mezunu ya da dis hekimi mezunuyla ayni sartlara sahip oluyorsunuz. Yurt disinda calismak isterseniz ise gitmek istediginiz ulkenin sizden istedigi prosedürleri tamamlamaniz gerekiyor. Bu bir dil sinavi olabilir denklik vb baska bir sinav olabilir. Bu da ulkeden ulkeye degisir. Dis hekimligi okunur mu? Sorusuna gelecek olursak eger gercekten istiyorsaniz dis hekimligini okuyun. Muhendislik ve dis hekimligi cok bambaska alanlar. Hangisini okumak ileride yapmak isterseniz onu okuyun.

Geri
Yukarı