B450 anakart değişikliğinde performans düşüşü

piapkr

Centipat
Daha fazla  
Update öncesi sistemim şu şekilde;
MSI B450M-A PRO Max.
Ryzen 5 3600.
RTX 2060.
16 GB (8x2) 3200MHz.
Arkadaşlar dün akşam MSI B450 Tomahawk Max anakart aldım ve sisteme bağladım. Direkt olarak stres testi ve FurMark testi yaptım. Önceki sistem de FurMark testinde 115 FPS alırken şimdi 45 FPS alıyorum. Yalnız rastgele bir oyun indirdim oyunda FPS olarak bir problem yok.
Anladığım bir konu değil fakat BIOS'tan ayarlamalar mı yapmak gerekiyor bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart değiştiğiniz için RAMlerin MHz değeri sıfırlanmış olabilir. BIOS'tan XMP ile yükseltmeyi deneyin, tabi önce anakartın ve işlemcinizin en fazla kaç MHz desteklediğini de kontrol edin.

düzeltme: hocam yeni okuyorum, furmark testinde o kadar büyük değişim olması sadece RAMlerle alakalı olamaz. ısı değerleriniz ne durumda?

Anakart değiştiğiniz için RAMlerin MHz değeri sıfırlanmış olabilir. BIOS'tan XMP ile yükseltmeyi deneyin, tabi önce anakartın ve işlemcinizin en fazla kaç MHz desteklediğini de kontrol edin.

düzeltme: hocam yeni okuyorum, furmark testinde o kadar büyük değişim olması sadece RAMlerle alakalı olamaz. ısı değerleriniz ne durumda?
Ekran kartı ısı değerleri normal. Max 64 derece görüyorum. Önceki anakart takılıyken de öyleydi.

Ayrıca donanımlarda problem var mıdır diye düşünüyorum da 30 dklık stres testi yaptım ve en ufak problem olmadı

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı