B450 Ve Ryzen 4.Nesil Uyumu

ZTAlp

Centipat
Dostlar B450'ler ile 4.nesili kullanamayacak mıyız? Bir ara kullanabilecegiz demişlerdi değil mi? Yanlışsam düzeltin şimdiden teşekkürler.

Hayır, B450 anakartların BIOS hafızaları kısıtlı olduğu ve limitlerine geldiği için AMD B450/X370/X470 çipsetleri için Ryzen 4000 işlemci desteğine yönelik AGESA kodunu sağlamayacak. Yani gelmeyecek, tabi BIOS üreticileri bir yolunu bulursa(tersine mühendislik vb) bilemem ama çok sürpriz olur.

X570 ve B550 kullananlar, Ryzen 4000 serisi Zen 3 mimarili işlemcileri kullanabilecek. Bu net. Bu arada Ryzen 4000 serisi 4.nesil değil 3.nesil oluyor(Zen 3) hocam.

Son düzenleme:
AMD kullanamazsınız dedi ama aynısını 3.nesil için de demişti diğer anakartlara. Ama anakart üreticileri bios update ile kullandırmıştı. Umarım yine öyle birşey olur.
Maalesef pek öyle olma olasılığı yok. Amd bios güncellemelerini kapalı paket olarak veriyor. Yani üreticiler bunu kendileri hazırlamıyorlar. Amd fikrini değiştirmediği sürece bu mümkün değil.

Yeter kaç nesil işlemci kullandırttı her yeni nesil işlemciye ayrı anakart sunmadı, açıklama yaptılar desteklemeyecek diye, dünyada korona piyasayı olumsuz etkilemişken fikirlerini değiştireceklerini zannetmiyorum.

Maalesef pek öyle olma olasılığı yok. Amd bios güncellemelerini kapalı paket olarak veriyor. Yani üreticiler bunu kendileri hazırlamıyorlar. Amd fikrini değiştirmediği sürece bu mümkün değil.

Kulislerde anakart üreticileri isterse tersine mühendislik yapabilirler diye konuşuluyor, yani daha önceden örnekleri var ama pek umutlu değilim. B450/X370 ve X470'lerin 16MB BIOS hafızaları sonuna kadar dolmuş durumda, kalkıp 1.nesil Ryzen veya Athlon işlemcilerin desteğini silemezler, dolayısıyla 4000 gelemiyor. Hatta bazı firmalar eski anakartlara Ryzen 3000 desteği eklemek için grafiksel BIOS'u kaldırıp geleneksel Lite BIOS'a geçirdi.

AMD bile AM4 soketin bu kadar uzun süre gideceğini düşünmemiş olabilir :) Diğer taraftan anakart üreticileri Zen'in ilk zamanları ya tutmazsa diye AMD'ye güvenemedikleri için piyasada reklam panoları vb birçok yerde kullanılan 16MB hafızaları temin ettiler ki, sorun olursa bile piyasaya hızlıca satabilsinler. İnce detaylar tabi bunlar..

Son düzenleme:
Kulislerde anakart üreticileri isterse tersine mühendislik yapabilirler diye konuşuluyor, yani daha önceden örnekleri var ama bende pek umutlu değilim. B450/X370 ve X470'lerin 16MB BIOS hafızaları sonuna kadar dolmuş durumda, kalkıp 1.nesil Ryzen veya Athlon işlemcilerin desteğini silemezler, dolayısıyla 4000 gelemiyor. Hatta Ryzen 3000 desteği eklemek için bile MSI gibi bazı firmalar, grafiksel BIOS'u kaldırıp geleneksel Lite BIOS'a geçirdi bazı anakartları.

AMD bile AM4 soketin bu kadar uzun süre gideceğini düşünmemiş olabilir :) Diğer taraftan anakart üreticileri Zen'in ilk zamanları ya tutmazsa diye AMD'ye güvenemedikleri için piyasada reklam panoları vb birçok yerde kullanılan 16MB hafızaları temin ettiler ki, sorun olursa bile piyasaya hızlıca satabilsinler. İnce detaylar tabi bunlar..
Bence zaten her nesilde güncelleme yapmaya gerek yok. Benim şahsi fikrim zaten mevcut sistemler 3 -4 yıl götürür. Bir iki yıl içinde ddr 5 dönüşümü yaşanacak gibi gözüküyor. İntelde yeni işlemcileri ile gelecek yeni mimarisi ile birlikte gayet güzel sistemler toplanabilir. Grafik tarafı da gelişmekte Amd de ışın izleme teknolojisini destekleyecek. Bu yüzden bir iki nesil atlayıp sonrasında sistem toplamakta yarar görüyorum.

Bence zaten her nesilde güncelleme yapmaya gerek yok. Benim şahsi fikrim zaten mevcut sistemler 3 -4 yıl götürür. Bir iki yıl içinde ddr 5 dönüşümü yaşanacak gibi gözüküyor. İntelde yeni işlemcileri ile gelecek yeni mimarisi ile birlikte gayet güzel sistemler toplanabilir. Grafik tarafı da gelişmekte Amd de ışın izleme teknolojisini destekleyecek. Bu yüzden bir iki nesil atlayıp sonrasında sistem toplamakta yarar görüyorum.

Bence de hocam bugün Ryzen 5 3600 bile Core i7 9700K gücünde bir işlemci. 3-4 sene dokunmaya gerek yok, en azından benim açımdan böyle. DDR5, PCI Express 5.0 ve 5NM işlemciler 2-3 yıl içinde gelebilir, özellikle AMD tarafında bu ciddi olarak konuşuluyor(Ryzen 5000'ler için). Intel ne yapar bilemem de elbet cevap verecektir.

Kesinlikle aynı fikirdeyim, bugün sistem toplayanlar, Ryzen 2000 ve 3000 kullananlar hiç üzülmesin, zaten güçlü işlemcileri var ve birkaç yıl sonra teknoloji değişecek. İsteyenler o zaman güncelleme yaparlar :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı