B450'den B550 veya B650'ye geçmek

ProGamer90

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Prime B450M-K
Ryzen 5 5600
Sapphire RX 6700 10GB
16 GB Corsair Vangeance
600W Xigmatek PSU
AOC 21" Monitör
Şu an ASUS Prime M-K B450 çipsetli bir anakarta sahibim. Yakın zamanda B550'ye geçmeyi planlıyorum fakat B650 alsam mecburen RAM'leri de değiştirmem gerekecek çünkü mimari komple değişiyor. B650 henüz tam yaygınlaşmadığı için şimdilik B550'ye geçsem mantıklı olur mu?

B650'ye geçmekle birlikte sadece RAM değil, işlemci de komple değişecek, daha fazla masraf edeceksiniz. B550'ye geçmek için de bir sebebinizin olması lazım, kuru kuruya geçilmez. Örnek veriyorum daha fazla port ihtiyacınız olabilir, daha güçlü VRM tasarımı/soğutma olabilir. Günlük kullanıcıysanız R5 5600 ile B450M K fena ikili sayılmaz.

B650'ye geçmekle birlikte sadece RAM değil, işlemci de komple değişecek, daha fazla masraf edeceksiniz. B550'ye geçmek için de bir sebebinizin olması lazım, kuru kuruya geçilmez. Örnek veriyorum daha fazla port ihtiyacınız olabilir, daha güçlü VRM tasarımı/soğutma olabilir. Günlük kullanıcıysanız R5 5600 ile B450M K fena ikili sayılmaz.

Evet onu unuttum mesela :) B550'ye geçmek istememin sebebi M.2 slotunun iki katı performanslı olması. Ekran kartı için PCI-e 16 desteğinin olması da var tabii. Bunlar benim için önemli.

SSD hızı için de bence anlamsız B550'ye geçmek. Bence bekleyin, direkt AM5 sokete geçin. Aynı sokette anakart güncellemek pek mantıklı değil ciddi ihtiyaç yoksa bence.

Bence o geçiş için yine faydalı ve mantıklı olan bir sonraki nesil geçişi olacaktır. Yani 7 üzeri işlemci DDR5 RAM ve B650 ve üzeri anakart.

Diğer türlü eski nesile yatırım yapılmış olacaktır. Bana soracak olursanız hala erken olarak görüyorum ben fiyatlar makul seviyelere düşünce yeni nesil terfisi bende düşünüyorum ama makul seviyelere düşünce.

Geri
Yukarı