B450M-A Pro Max 2 farklı RAM'i okumuyor

Çünkü Longline ne olduğu belli olmayan kalitesiz bir RAM ve XMP profilleri bir birinden çok farklı. 3000 MHz'de 1.2V olarak görünüyor. Ayrıca gecikmeleri de CL 20 vs.
1.2V olma sebebi zaten CL20 olması. CL20 3000 MHz için 1.2V yeterli bir voltaj. Adamlar çok kasmamış XMP için.

1.2V olma sebebi zaten CL20 olması. CL20 3000 MHz için 1.2V yeterli bir voltaj. Adamlar çok kasmamış XMP için.

Ne bileyim daha önce hiç görmedim. 3000 MHz RAM'leri de hep 1.35V'da görmüştüm ama dediğin gibi CL değeri yüksek olduğu için 1.2V da yetiyor olabilir.

İstediğiniz kısımlar şunlar sanırsam. İlk mesajlarda atacaktım fakat USB takılı değildi. Bellekleri çözmeye çalışırken erteledim biraz kusura bakmayın.

BIOS bu şekilde ve stabil ilerliyor. Herhangi bir kapanma veya donma tarzı bir problem yaşamadım.

XMP kapalı tutuyorum, 2 farklı profil veriyor ve 3000 altında birbirlerine sorun çıkarma olasılıklarına karşı kendim el ile ayarladım.

Dosya Ekleri

• MSI_SnapShot_00.png
    254,6 KB · Görüntüleme: 24
  • MSI_SnapShot.png
    294,4 KB · Görüntüleme: 9
  • MSI_SnapShot_01.png
    251 KB · Görüntüleme: 16
  • MSI_SnapShot_02.png
    263,5 KB · Görüntüleme: 13

Bu kısım "enable" olmuyor mu 2933 mhz xmp profile2'yi seçemiyor musun?

"CPU core voltage" neden 1.4V yaptın? o işlemcinin voltajı biliyorsun değil mi? Oldukça yüksek bir değer. Eğer overclock işlerinden anlamıyorsan dikkat et.

Bu kısım "enable" olmuyor mu 2933 MHz XMP profile2'yi seçemiyor musun?

Oluyor, Longline marka bellek tek başına takıldığın da XMP Support disable yazdığı için ikisi beraberken açmak istemedim. Yanlış yapmadıysam da ikisi de 3000'e çekilmiş. Görev Yöneticisi öyle gösteriyor en azından.

CPU Core voltage" neden 1.4v yaptın? O işlemcinin voltajı biliyorsun değil mi? Oldukça yüksek bir değer. Eğer overclock işlerinden anlamıyorsan dikkat et.

İlk geldiğin de test amaçlı almıştım. Uzun süredir de 1.4v üzerinde düşük sıcaklıklar ile devam ediyor. Fazla ısınma tarzı bir problem yaşamadım. 3.9 GHz için 1.375 falan öneriyorlardı. Pek bir şey değişmez herhalde.

Boşta 33 derecelerde yük altında 64 üstüne görmedim. 2 fanlı M200 soğutucu var. Bir problem yaratmadı.

Dosya Ekleri

• IMG_20230106_180231_073.jpg
    142,5 KB · Görüntüleme: 6
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…