B450M Pro BIOS Güncellemesi ile A-XMP'nin Donanıma RAM ayrılması

glania95

Hectopat
Merhabalar MSI B450M PRO M2 V2 anakarta ve 16 GB RAM'e sahibim. Geçen günlerde ise BIOS'u güncellemeye karar verdim ve son çıkan ve hala betada olan sürüme yükselttim. Güncelledikten sonra "Game mode" özelliğini (otomatik overclock modu) ve a-XMP özelliğini açtıktan sonra normal bir şekilde bilgisayarı açtım. Fakat fark ettim ki donanıma ayrılmış RAM yarı yarıya RAM'imi kullanmıyor sadece 8 GB kullanılıyordu. Tekrar BIOS'a dönüp a-XMP ve Gamemode'u kapatmama rağmen hala RAM 8 GB kullanımdaydı. BIOS'u menüsünden resetlememe rağmen sorun hala çözülmedi. Technopat'ta bulunan benzer konulara da baktım @Recep Baltaş abi de olayın MSConfig veya regeditle hiçbir zaman çözülemeyeceğinden bahsetmişti. RAM'i kısıtlayan BIOS özelliklerine ve ayarlarına internetten baktım fakat 2021'de çıkan bir BIOS'u kullandığımdan ve MSI bir BIOS olduğundan ya isimleri farklı olduğundan kendi sistemimde denk gelemedim ya da MSI bu ayarı a-XMP özelliği ile sadece kendisi açabiliyor.

Bundan sonra bir adım daha uyguladım betada olmayan bir alt sürüme downgrade ettim BIOS sistemimi. Ve deneme amaçlı tekrar a-XMP özelliğini tekrar açtım ilk açılışta 16 GB kullanıyordum fakat sonra oyun esnasında (oyun içinde yaklaşık 20-30 dakika geçirdim) bilgisayar aniden kendini yeniden başlattı ve tekrar açıldığında 8 GB kullanılıyor olarak gözüküyordu. Tekrar downgrade edip bir üst sürüme yükseltmekten başka bir çare var mıdır yoksa RAM'i kısıtlayan ayarı kapatabilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• cihazözellikleri.PNG
    cihazözellikleri.PNG
    15 KB · Görüntüleme: 20
  • dxdiag.PNG
    dxdiag.PNG
    25,8 KB · Görüntüleme: 19
  • görevyöneticisi.PNG
    görevyöneticisi.PNG
    85,1 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri