B450M PRO-M2 V2 16GB RAM, Kullanılabilir miktar 7,95GB Sorunu

263837

Decapat
Merhabalar. Anakartımda çift RAM slotu mevcut ve bu slotlar da 8*2(16GB)RAM takılı. Önceleri yaklaşık 16GB RAM'i de kullanabiliyordum. Anakartım servise gidip geldikten sonra "16GB RAM 7,95GB kullanılabilir" yazıyor. İşlemci fanını gevşetmeyi denedim. Hatta fanı tamamen çıkartıp denedim. RAM'lerin yerlerini değiştirip tekrar kontrol ettim. Msconfig den bellek sınırlamasını kaldırıp denedim. Hiçbiri sorunu çözmedi. Peki, ben bu problemi nasıl çözerim?

Anakart: MSI B450M PRO-M2 V2
RAM: Crucial Ballistix 8*2 (16GB) 3000MHZ

Son düzenleme:
Sorunun işlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Servise gidince anakartını bozmuşlar adamın. İşlemci düşük bir ihtimal.

Bakalım, servisten gelsin, yazsın konusuna.
Bakalım daha önce bu tarz olaylar çok geldi başıma AMD işlemciler neden bu kadar hasas ve sorunlu olduğunu anlamış değilim. Arkadaştan bende haber bekliyorum.

AMD işlemciler pine sahip. Bu yüzden işlemci soğutucuyu gevşetmek gerekmiyor bu işlemcilerde. O yöntem, LGA soketli Intel işlemcilerde işe yarıyor.

Soğutucu aşırı sıkıldığında anakart esniyor ve bütün işlemci temas noktaları pine dokunmadığından bellek yuvalarının bir kısmı ile iletişim kurulamayabiliyor.

Ayrıca MSConfig ayarı da bellek miktarını ayarlamıyor. 2020'ye gireceğimiz şu dönemde onu hala öneren net cahildir.

Aslında işlemci fanını takan arkadaş aşırı bastırarak taktığı için ilk sefer garantiye göndermeden önce de kısa süreli bu hata olmuştu. Technopat'ta konuyu ararken sizin bu problemi yaşayan başka bir arkadaşa fanı gevşetmesi önerisinde bulunduğunu görünce bende denedim ve problem çözülmüştü.

Aslında işlemci fanını takan arkadaş aşırı bastırarak taktığı için ilk sefer garantiye göndermeden önce de kısa süreli bu hata olmuştu. Technopat'ta konuyu ararken sizin bu problemi yaşayan başka bir arkadaşa fanı gevşetmesi önerisinde bulunduğunu görünce bende denedim ve problem çözülmüştü.

Merhaba... Ürün servisten geldi fakat servisteki testlerde ürünün iki slotununda RAM'leri gördüğü söylenildi, video ile de teyit ettiler. Bugün teslim aldım, montajını yapıp Windows'u yükledim sonuç değişmedi. Hâlâ aynı sorun devam ediyor.

Sistemin tam bilgileri;
  • Anakart: MSI B450M Pro M.2-V2
  • RAM: Crucial Ballistix 16 GB (8*2)
  • İşlemci: Ryzen 5 1600 -12nm
  • Ekran Kartı: ASUS R7 240 2 GB
  • SSD: Western Digital Black NVMe M.2 250GB
  • PSU: Cooler Master MasterWatt Lite 600W
  • Kasa: Xigmatek Helios

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun bende 2 hafta önce vardı. İlk önce RAM söktüm. Bir tanesini 4 GB olarak gördü ve RAM diğer slota takınca görüntü gelmedi. Ondan sonra BIOS sıfırladım, bu sefer slot çalıştı fakat RAM hala kullanılabilir olarak yazıyordu. En son BIOS güncelledim ve çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı