Çözüldü B550M-DS3H anakartta XMP ile RAM frekansı yükselmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sevgiicin

Hectopat
R 5600 o.c
Corsair 3600 hmz CL 16RAM
B550M-DS3H 1.5 (BIOS güncel en son)

Profili seçiyorum 3600'de diyor ancak PC'ye geçtiğimde 2133 :( defalarca denedim olmuyor bilgisi oaln var mı?

Çözüm
Hocam BIOS'u sıfırlayıp sadece XMP açmayı deneyin eğer hala 2133 MHz'in üstüne çıkmıyorsa Memtest86 programını kullanarak test edin test sırasında XMP açık bir biçimde yapın. Sonrasında lütfen sonuçları bizimle paylaşın.
PC açtığında nereden bakıyorsun acaba?
Görev yöneticisnden bakmayı dene.Performans/Bellek/Hız kısmında yazar aktif olan hız.
Arkadaşın dediği gibi kaydet ve BIOS'tan çık dediğinden emin ol.

Profili kaydetmeden çıkıyor olabilir misin ?
kaydet ve çık diyorum

Nerede yanlış yapıyorum Allah'ım :(

Çok ilginç reset attım defalarca oldu. Gigabyte sana tövbe etmiştim enden aldım bilmiyorum. CPU o.c yapmak ASUS'da 4.6 yazıyorum bitiyor. Bunda voltaj da biz belirtiyormuşuz galiba.
B350manın fazlası var eksisi PCIe 4 olmaması :( bu benim fikrim.

Bir de bir şey soracağım CL 16 RAM'i 15 nasıl yaparım bilen var mı ayarları? Veya 4000 çıkarmak?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-06-02 at 18.45.18.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-02 at 18.45.18.jpeg
    98,7 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
Hocam BIOS'u sıfırlayıp sadece XMP açmayı deneyin eğer hala 2133 MHz'in üstüne çıkmıyorsa Memtest86 programını kullanarak test edin test sırasında XMP açık bir biçimde yapın. Sonrasında lütfen sonuçları bizimle paylaşın.

Çözüm
Nasıl çözdün aynı anakart bende de var bende aynı sorunu yaşıyorum. Ayrıca XMP açınca artık mavi ekran vermeye başladı.

*Hocam tavsiye edebileceklerim öncelikle BIOS Update yapman. Sonra RAM'ları doğru yere takman. (yukarıda resimde) A2 ve b2'ye takacaksın RAM'ları.

*Benim çözümüm seçmiş olduğum profili tekrar seçiyorum profil 1 diye. Tekrar reset atıyorum. Bunu birkaç defa yaptım. Sonra CPU-Z açtım baktım olmuştu.

XMP seçiyorsun evet ama tekrar gir tekrar seç ve tekrar reset at. Gigabyte kötü bir ürün olduğundan böyle maalesef.

Aşağıdakiler gereksiz bilgilerdir
XMP açınca mavi ekran vermesi tuaf. Zaten Gigabyte başlıca bir bela, sorun. O.C si bile berbat her neyse konumzu değil. ASUS'dan geçince eşeğe bindim gibi olduda. "B350ma gözünü seveyim" 5 yılda 1 kez yarı yolda bırakmadı. Tek tuş OC vardı. Ayrıca bu anakart geç açılıyor garip şeyler oluyor açılında beklemeler falan. Siyah ekranda kalmalar bazen birkaç reset. Zamanında söylemişleri "Gigabyte" mi uzak dur!

Bu arada BIOS Update yaparken mutlaka dikkat et. Yapamazsan bana yaz. 1'den fazla olan var çünkü. Versionuna bakman lazım. Ben az daha aşağıdakini kuracdaktım. Bu da yine Gigabyte'ın aptallığı koskoca orada rev 1.5 için yazıyor oysa kurulması gerken bu değil. Ne garip diy mi?

Yukarıdaki rev 1.5 için değil ama orada 1.5 yazıyor :):) Doğru olan aşağıda

Ben ilk olanı kursam PC'ye zarar gelse 1 milyon dolarlık dava açacaktım. Böyle markaları neden tutuyorlar yer yüzünde anlamıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı