Çözüldü B760M- i5 12400KF sistem, ikinci SSD takıldıktan sonra takılmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DallasG

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Dün sistemime Crucial'in P5 2 TB NVMe SSD ürününü aldim. Daha önceden sistemde zaten takılı olan Crucial P2 1 TB olan versiyonunu kullanıyordum sorunsuz bir şekilde. Ancak eve gelip. İkinci SSD'nin kurulumunu yaptıktan sonra format atmaya çalıştığımda (Windows 10) sürücülerin gözükmeme sorunu ile karşılaştım. Sonrasında rts sürücüsünü manuel olarak format ekranında yüklendikten sonra düzeltmeyi başardım. Ancak aygıt yöneticisine girdikten sonra, driverları tam olarak düzgün yüklenemeyen 4 adet aygıt gördüm. (şu an evde olmadığım için bakamıyorum ama eve geçtiğimde görselini paylaşacağım.) Bilgisayarda takılmalar donmalar oluyor. Sağlıklı bir şekilde format attığımı düşünmüyorum. CS:GO oynarken FPS droplar oluyor. Acaba iki adet NVMe takılı olduğu icin mi sorun yaşıyorum? Sistemsel bir çakışmamı oluyor acaba diye bir düşündüm... Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Ünlemli sürücülerin özelliklerine girin. Ayrıntılara girip, donanım kimliğini kopyalayın. Her birinin donanım kimliği araştırıldığın da net ve kesin olarak ne ve neye ait olduğu gösterir.

Sorunu çözdüm. ASUS'un kendi sitesinde meğerse chipset kategorisinde bir tane gözüken Driver'ın altında "see all downloads" yazıyormuş. Oradan geri kalan driverları buldum. Sonrasında donanım kimliklerinden ne ile alakalı olduğunu, hangi driverların gerektiğine baktım. Intel serialIO software ile Intel chipset driver olanları indirdim. Bütün ünlem işaretli olanlar gitti. Sonrasında BIOS'a girdim bakayım bir değişiklik var mı diye. Bir baktım ki (çektiğim fotoğrafta da gözüküyor) "no NVMe device found" yazıyor. Bu normal midir? Endişelenmem gerekir mi?
Güzel. Sürücü bulmak çok kolay iş aslında. Dediğiniz gibi o Serial IO sürücüsü kalıyor genelde. BIOS için AHCI modda mı kontrol edin. SATA sürücüsü kurmadıysanız kurun, kurduysanız kaldırın. SSD'lerin de bir programı varsa, firware Update'leri var mı, bir bakın. Açmışken güncel değilse BIOS'u da güncelleyebilirsin.

Aynen, BIOS'da güncel değilmiş zaten onu da elim değmişken güncelledim haha :D ama yanlış anlaşılmasın BIOS güncelleyince düzelmedi. Dediğim programları yükleyince düzeldi. Neyse, oyunlardaki takılmalarda düzeldi. Şu an gayet iyi. Bu konuyu çözüldü olarak işaretleyebiliriz. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi forumlar dilerim.

Geri
Yukarı