Bad Sector Oluşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Oguzz162000

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık bir buçuk yıllık laptopumun HDD'sinde bad sector oluştu. Bunun nedeni nedir? Power düğmesine basılı tutup kapatmayı çok sık olmasa da yaptığım zamanlar var. Bilgisayarı sık kullanıyorum ama sıcaklık 55 dereceyi geçmiyor HDD'de. Benim sormak istediğim konu, sabit diskte bad sector oluşmaması için ne gibi önlemler alabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bad sektörün temel nedeni fiziksel yada mantetik nedenlerle HDD nin içerisindeki diskin zarar görmesi. Bilgisayarınızı darbe, düşürme gibi fiziksel hasarlı durumlardan uzak tutunuz.Bilgisayarı kapatırken sistemin kendini sağlıklı bir şekilde kapatmasına izin verin. Kapatma düğmesine basılı tutarak yada fişi çekerek kapatma sağlıklı değildir. Ne kadarda önlem alsanız da bad secktör zamanla oluşabilecek bir durum.Önemli dosyalarınızı zaman zaman DVD yada harici bir diske kopyalayarak ta verilerinizi sağlama alabilirsiniz.

Sıklıkla olmasa da zaman zaman power tuşundan kapatıyorum. Acelem oluyor vb. Bu aralar chkdsk komutu ile uğraştım sıkıntılar oldu işlemler sırasında. Baya bir kapatıp açtım. Chkdsk sırasında. Fakat ondan mı oluştu tam emin değilim. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bilgisayarı genel bakım fan vs. ve hdd değişiminden sonra ek olarak birde ssd almayı düşünüyorum...

Bir sorum daha olacak. Şimdi benim attığım resimlerde current pending sector işaretli fakat kesin bad sector olması için reallocated sector'ün de işaretli olması gerekiyormuş. Acaba ilerde düzelme ihtimali var mı o iki kırmızı noktanın...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…