Bant genişliğini 80 MHz'ye alınca internete bağlanmıyor

Sharkie

Kilopat
Yer
Bornova, İzmir
Daha fazla  
Yeni topladığım sistemde 5GHz bağlantıda sorunlar yaşıyordum, odadan Full çekiyor Wi-Fi ağı. Daha sonra araştırmamda aynı sorunu yaşayan birinin modem ayarlarından bant genişliğini 40 MHz'ye alınca sorunun düzeldiğini yazdığını gördüm. Aynısın denedim ve evet sorun çözülüyor. 80'e alınca yine bağlanmıyor 40'a alınca bağlanıyor ama 80 MHz'de bağlansam teknik olarak daha yüksek hız almam gerekiyor sanırım. 100 Mbps internet hızım var ama bilgisayarda genelde 20 Mbps hız görüyorum, aynı yerden telefonla yaptığım hız testinden 90 Mbps alıyorum. Bu bazen 2-3 Mbps'e kadar düşüyor bilgisayarda. Driverları silip yeniden yükledim, güncelleştirmeleri yaptım, BIOS'u güncelledim değişen bir şey yok. Görselde işaretlediğim kısım zaman zaman 45 Mbps'e düşüyor ve asıl hız yavaşlamasını o zaman yaşıyorum. Bu halindeki hız testinden ise 20 Mbps indirme hızı aldım. Sizce neden 80 MHz'de bağlanmıyor ve bunu nasıl çözebilirim? Anakart: MSI B460M PRO VDH Wi-Fi.

wifi.png

Hocam evde diğer cihazlar sorun yaşamıyor bir tek sizin cihazınızda mı var bu problem? Bir de yeniden başlatır mısınız bilgisayarı?

Tekrar o ekranda 80 Mhz seçeneği var mı diye bakın. Aslında direk o Gelişmiş kısmındaki konfigürasyon menüsünü görsek güzel olur. Çünkü düzelmesi olasıydı. Bir de acaba başka bir 80 Mhz aygıtı görüyor mu bilgisayarınız? Bunu teyit etme imkanınız var mı?

Eğer gelişmiş kısmında 80 Mhz gözükmüyorsa otomatiğe almanız daha iyi olur.
Hocam diğer cihazlarda hiçbir sorun yok, telefonum rahat bir şekilde bağlanıyor 80 bandında. Bilgisayarı güncellemeden sonra yeniden başlattım duruyordu. Başka 80 MHz gören bir aygıt var mı bilemiyorum, apartmanda 5GHz kullanan bir modem daha gözüküyor, muhtemelen o da 80 MHz kullanıyordur ama kim olduğunu bilmiyorum. Gelişmiş kısmını şu şekilde paylaşayım;
Adsız.png

Hocam diğer cihazlarda hiçbir sorun yok, telefonum rahat bir şekilde bağlanıyor 80 bandında. Bilgisayarı güncellemeden sonra yeniden başlattım duruyordu. Başka 80 MHz gören bir aygıt var mı bilemiyorum, apartmanda 5GHz kullanan bir modem daha gözüküyor, muhtemelen o da 80 MHz kullanıyordur ama kim olduğunu bilmiyorum. Gelişmiş kısmını şu şekilde paylaşayım;
Eki Görüntüle 844543
Hocam Wi-Fi adaptörünüzdeki Gelişmiş kısmından bahsediyorum.
Hani Bandwich 20 Mhz ve Otomatik seçenekleri var dediğiniz kısımlar var ya. Oradan bahsediyorum. Bu arada epey ilginç gerçekten 80 Mhz olmaması.

Hocam Wi-Fi adaptörünüzdeki Gelişmiş kısmından bahsediyorum.
Hani Bandwich 20 Mhz ve Otomatik seçenekleri var dediğiniz kısımlar var ya. Oradan bahsediyorum. Bu arada epey ilginç gerçekten 80 Mhz olmaması.
Anladım hocam, oraya tekrar baktım 20 ve otomatik seçenekleri var, 80 gözükmüyor. Intel Desteğe yazdım onlardan cevap bekleyeceğim.

Anladım hocam, oraya tekrar baktım 20 ve otomatik seçenekleri var, 80 gözükmüyor. Intel Desteğe yazdım onlardan cevap bekleyeceğim.
Hocam bu arada otomatiğe aldıysanız bir şey merak ediyorum:
Denetim Masası>Ağ Paylaşım merkezi>Bağdaştıcı seçeneklerini değiştir>Wİ-Fi

Wİ-Fi'nin üstüne tıklayın ve orada Bağlantı Hızı yazıyor olmalı. Bağlantı Hızı yani Link Speed kaçı gösteriyor?

Hocam bu arada otomatiğe aldıysanız bir şey merak ediyorum:
Denetim Masası>Ağ Paylaşım merkezi>Bağdaştıcı seçeneklerini değiştir>Wİ-Fi

Wİ-Fi'nin üstüne tıklayın ve orada Bağlantı Hızı yazıyor olmalı. Bağlantı Hızı yani Link Speed kaçı gösteriyor?
Hocam 45-60-85 mbps değişiyor bazen 100 üstüne çıkıyor ama aldığım hız 20mbps geçmiyor yine.

Hocam 45-60-85 mbps değişiyor bazen 100 üstüne çıkıyor ama aldığım hız 20mbps geçmiyor yine.
Tamamdır. 866 gibi bir sayı yazıyorsa 80 ile bağlanmışsınızdır diyecektim. Hocam bence de bir İntel ile görüşün çok ilginç o kadar sürücü de güncelledik yine de değişmedi.

Geri
Yukarı