[ Başarılı Kurulum ] HP Envy dv6 7200et (10.9.2)

Öncelikle bana Mac zevkini yaşattığınız için sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Kullandığım Sürüm : Mac OS X Mavericks 10.9 RAW İmajı

Sistemin Özellikleri :
  • İşlemci : Intel Core i7-3630QM, 3300 MHz (33 x 100)
  • Anakart : Hewlett-Packard 181B
  • Ekran Kartı : Intel(R) HD Graphics 4000 (0x01660003)
  • Ses Kartı : IDT High Definition Audio
  • Ethernet : Realtek PCIe GBE Family Controller
  • Wifi : Intel® Centrino® Wireless-N 2230
Uyguladığım Adımlar :

Öncelikle Bios'dan Legacy'yi Enebled yaptım.

Kuruluma geçmeden önce USB içinden Intel Kext'lerini sildim.

Boot etmek için UEFI yazmayan USB'yi seçtim ve sürekli 1 (bir) tuşuna bastım Chameleon'a geçmek için. Çünkü Clover'la boot etmeye çalışınca System Uptime In Nanoseconds hatasını alıyordum.

1 (bir) 'e sürekli bastıktan sonra karşıma 3 tane seçenek geldi. Bunların ilkinde OS X Install USB yazıyordu. Ona bastım ve kuruluma başladım. Diğer 2 seçenek Harddisk'in bölümlerinin adıydı (Sistem, Depo).

Kurulum 23 dakikada işlemini bitirdi ve bilgisayar yeniden başladı. Tekrar UEFI yazmayan USB'yi seçip 1 (bir)'e bastım. Bu sefer karşıma 4 seçenek geldi. İlk 3'ü baştakilerle aynıydı. 4. seçenekte Mavericks yazıyordu. Harddisk'i Apple HFS yaparken oluşturmuş olduğum bölüm.

Mavericks seçeneğine bastım ve kurulumun geri kalanına devam ettim. Sistem açıldıktan sonra ses kartının, ethernetin ve ekran kartının çalışmadığını fark ettim.

Ses kartı için; Voodoo_HDA_2.8.5 Kext'ini kullandım. Yeniden başladıktan sonra ses çıkmaya başladı.

Ethernet için; MultiBeast --> Network --> Realtek --> RealtekRTL 81xx Kext'ini kullandım.

Pil göstergesi için : VoodooBattery Kext'ini kullandım.

Wifi için : Ne yazık ki kart uyumlu değilmiş. Çalışmadı.

Ekran kartı için; Intel HD Graphics 4000 ile uyumlu olduğu yazan binbir türlü Kext denedim. Hiç biri fayda etmedi.

En son sosyalde başarılı kurulum konularına bakınırken bir kullanıcının HP bilgisayarlar için cpus=1 komutunun kullanılması gerektiğini gördüm. Direk bilgisayarı kapattım ve Clover'a girip Options kısmından -v yazan kısmın yanına cpus=1 ekledim ve boot etti. Boot ettikten sonra ekran kartının çalıştığını gördüm.

Ardından Clover Configurator'dan ayarlamaları yaptım ve USB olmadan boot etmesini sağladım.

Şimdi diyebilirsiniz. "Chameleon'la uğraşmadan direk kurulumu Clover'la yapalım cpus=1 yazalım", haklısınız deneye bilirsiniz. Ben kurulumu yaparken cpus=1 komutunun olduğunu bilmiyordum.

mnhF5Io.png

Başarıyla kurmuş olduğum Mac, daha önceden kurulu olan Windows 8.1'den daha stabil çalışıyor. Ocak ayından beri uğraştığım bu macera bugün mutlu sonla sonuçlandı.

Teşekkür Ederim. Gürberk Gürtürk, 12 Nisan 2014!..

Son düzenleme:
Kardeş bendede aynı laptop var ekran kartını çözemedim bir türlü cpus=1 denedim oda olmadı nası yapabilirim yardımcı olurmusun 4 mb olarak gözüküyor. Wifi driver buldunmu yardımcı olursan sevinirim Teşekkürler.

Kardeş bendede aynı laptop var ekran kartını çözemedim bir türlü cpus=1 denedim oda olmadı nası yapabilirim yardımcı olurmusun 4 mb olarak gözüküyor. Wifi driver buldunmu yardımcı olursan sevinirim Teşekkürler.

Dostum bu işlerde çok bilgili biri değilim. Ama dediğim gibi cpus=1 dertlerime deva oldu. Bende de 4mb'tı, kodu yazınca düzeldi. Şu şekilde;

hxyB9Y4.png

Wifi çalışmıyor kart uyumsuz. Ama kabloyla bağlanılıyor.

Son düzenleme:
Kardeşim öncelikle hayırlı olsun darısı bizim başımıza :) Aynı model laptop bende de var. Başarılı bir kurulum yaptım ama clover la usb siz boot etme işlemini yapamadım. Clover configuratordan mounth efi yapıyorum sadece usb yi mounth ediyor harddiski seçmek için açılan pencere açılmıyor. Sen de böyle bir sorunla karşılaştın mı?

Kardeşim öncelikle hayırlı olsun darısı bizim başımıza :) Aynı model laptop bende de var. Başarılı bir kurulum yaptım ama clover la usb siz boot etme işlemini yapamadım. Clover configuratordan mounth efi yapıyorum sadece usb yi mounth ediyor harddiski seçmek için açılan pencere açılmıyor. Sen de böyle bir sorunla karşılaştın mı?

Teşekkür ederim öncelikle. Başka bir kurulumda ( yine aynı pc ) Harddisk'i mount etmekte zorluk yaşadığımı anımsıyorum. Sanırım olayı USB'yi çıkarttıktan sonra bir kez daha efi'ı mount ederek çözmüştüm. Bir de Clover'dan Clover'a değişiyor bu işler. Daha eski bir sürümü kullanmayı deneyin.

Dün HP Envy Dv6 7300ET aldım, az çok Mac ile uyumlu olduğunu biliyordum. Başarılı kurulumlara bakayım dedim ve henüz ilk sayfada işime yarar sonuç bulmam beni mutlu etti :)

Teşekkürler anlatım için. Ek olarak yıllarca Mac ile uğraşmış biri olarak Apple'nin Intel wifi kartlara destek vermediğini net olarak söyleyebilirim. Atheros 9285 ti sanırım model adı, bu kartı tavsiye ederim. Hatta bende bir adet mevcut eski bilgisayarımdan, dilerseniz piyasa değerine size gönderebilirim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı