Basit arayüz neyi amaçlar?

Kratos Father

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Bir programda ya da dijital projede önemli olan şeyin arayüzün basit olması ve yapılabilecek her şeyin bu sistemin altyapısına kurmayı sağlamak olduğunu söylerler. Ben basit arayüzlerin, başta insan refleksini yavaşlatmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. Tabii ki bir amacı hedefliyordur. Bu yüzden bazen Alt + CTRL + Tab + ESC tuşlarına basıp bilgisayarı açmak, bana düğmeyi basıp açmaktan daha zevkli geliyor.(Eğer ki öyle bir şey olsaydı) 😃

Birisinin dikkatini çekecek bir program için öncelikle kullanıcının "bu bir şey değilmiş, zaten kendimi zorlayacak bir şey yapmama da gerek yok" demesini sağlamak gerekiyor ki kullanıcı sayısı artsın. Daha doğrusu şöyle bir soru ile özetleyeyim:

Bilgisayardaki refleks yavaşlığından yazılımcılar mı sorumlu? Yoksa kullanıcılar kendi yavaşlığında mı suç aramalı?

Kullanıcı basiti arar her zaman. Siz mesela VGA Text Mode ile çalışan bir işletim sistemi mi kullanmak istersiniz yoksa GUI'ye sahip bir işletim sistemi mi?

Siz belki Text Mode ile çalışan bir sistem kullanmak isteyebilirsiniz ama, tüketicilerin çoğunluğu GUI'li işletim sistemini kullanacaktır.

Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse, kaportası olan bir araba mı kullanırsınız, yoksa şasinin üzerine koltuk gibi parçaları montajlayıp sürer misiniz? Piyasa kaportası olan arabayı istiyor.

Kısacası, çıkan yeni standartlar, basit arayüzler gibi şeyler, arz/talep endeksine göre oluşmakta. M.2 PCIe SSD'ler mesela kullanıcıların daha fazla hız merakına bir cevaptır.

Bir program ne kadar kolay şekilde insanların işini çözerse o kadar çok kişi tarafından tercih edilir. Çünkü insanların çoğunluğu eğer mümkün olsa çamaşır makinelerinden çamaşırın kurumuş ve katlanmış olarak çıkmasını tercih eder. Insanların, mesele bir iş yapmak olduğunda bir an önce ve olabildiğince az emekle o işten kurtulmayı tercih etmeleri de insan doğasının bir parçasidır ki teknolojik ya da hayatı kolaylaştıran gelişmeler biraz da bu zihniyetin eseridir. O program ya da iş hakkındaki meraklı azınlığın göz ardı edilmesinin ekonomik etkisi çok da önemsenebilecek bir durum değildir.

Bilgisayardaki refleks yavaşlığı derken, günümüzde çoğu bilgisayar gayet hızlı tepkiler veriyor, ne gibi bir refleks beklemektesiniz ki bilgisayarlardan? Siz komutu vermeden işlem yapmasını mı?

Son düzenleme:
Bir program ne kadar kolay şekilde insanların işini çözerse o kadar çok kişi tarafından tercih edilir. Çünkü insanların çoğunluğu eğer mümkün olsa çamaşır makinelerinden çamaşırın kurumuş ve katlanmış olarak çıkmasını tercih eder. Insanların, mesele bir iş yapmak olduğunda bir an önce ve olabildiğince az emekle o işten kurtulmayı tercih etmeleri de insan doğasının bir parçasidır ki teknolojik ya da hayatı kolaylaştıran gelişmeler biraz da bu zihniyetin eseridir. O program ya da iş hakkındaki meraklı azınlığın göz ardı edilmesinin ekonomik etkisi çok da önemsenebilecek bir durum değildir.

Bilgisayardaki refleks yavaşlığı derken, günümüzde çoğu bilgisayar gayet hızlı tepkiler veriyor, ne gibi bir refleks beklemektesiniz ki bilgisayarlardan? Siz komutu vermeden işlem yapmasını mı?
Bu beklenti meselesi değil. Elbette bilgisayardan bir refleks beklemiyoruz. Sistem yapılandırması dediğimiz yazılımın başlat menüsüne yazılıp bulunması vs windows + R tuşuyla "msconfig" yazarak girmek.

Kısaca bu, teşekkürler.

Bu beklenti meselesi değil. Elbette bilgisayardan bir refleks beklemiyoruz. Sistem yapılandırması dediğimiz yazılımın başlat menüsüne yazılıp bulunması vs windows + R tuşuyla "msconfig" yazarak girmek.

Kısaca bu, teşekkürler.
Kısaca ne? Msconfig'e ya da herhangi bir diğer programa ulaşım şeklinin "refleks" ile bağlantısı nedir? İnsanın refleksleri yavaş ise sporla fazla ilgilenmemiş, uzuvları ile beyninin koordinasyonunu geliştirecek çalışmalar yapmamıştır. Program arayüzleri ile "refleks" i neden ilişkilendirmeye çalışıyorsunuz?

Kısaca ne? Msconfig'e ya da herhangi bir diğer programa ulaşım şeklinin "refleks" ile bağlantısı nedir? İnsanın refleksleri yavaş ise sporla fazla ilgilenmemiş, uzuvları ile beyninin koordinasyonunu geliştirecek çalışmalar yapmamıştır. Program arayüzleri ile "refleks" i neden ilişkilendirmeye çalışıyorsunuz?
Çünkü basit arayüzlerini kullanmak için kişi kendisinden bir şey harcamıyor ve bilgi gerektirmiyor. Hiçbir şey bilmeyen kişi bile kolayca işini halledebiliyor. Bana göre ise yapılan işin birden fazla yolu var ve bu kolaylık karşıdaki kişinin kolay faydalanmasını sağlasa da bilgi gerektiren bir yolu tercih etmelerini sağlamak, daha verimli bir bilgiye sahip olmaktır. Konu başlığında 2 soru var ve sizin cevabınız 2.sinden yana. Ayrıca ilişkilendirmeye değil, sizin bu konudaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Çoğu programda veya araçta tek bir asıl kullanım amacı vardır. Programın asıl amacını en iyi şekilde kullanılabilir hale getirmek, çoğu açıdan mantıklı bir hareket olur. Kullanıcının işlerini kolaylaştırır en başta. Kullanıcı deneyimi ne kadar olumlu olursa satışlar da artar.

Yeni konular

Geri
Yukarı