Basketbol Atış Stilim Nasıl Olmalı?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 4 yıldır basketbol oynuyorum. 5. Sınıfta iken arkadaşım beni basketbola başlattı. Onun sayesinde baya bi' şey öğrendim. Sonrasında çocuk lisans aldı. Stepsi falan her şeyi biliyorum. Fakat atış stilini bi' türlü öğrenemedim. Tutuşu öğrendim, arkadaşımın yaptığı şekilde atamıyorum bana rahat gelmiyor. Youtube'da izledim Stephan Curry gibi at videosu vardı fakat onu da atamıyorum. Atış stilim nasıl olmalı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
14 yaşındayım, 50 kiloyum ve 1.68 boyum var.(Bizim potalar kısa. Zıplayınca filenin uç kısmına dokuna biliyorum.
Kilon boyuna göre normal. Boyun da fena sayılmaz. Atabiliyosan tek elle yani bilekten şut atmaya çalış. Atamıyosan da bileğin daha gelişmemiştir zorlama bu yüzden sol elinden destek alıp atabilirsin. Yani tutuşun bilek şut atacak gibi olsun ama sol elinden destek alıp topu çıkar. Sık sık şut çalışman lazım dediğim bilek atışı stabil kullanabilmen için. Yavaş yavaş...

Kilon boyuna göre normal. Boyun da fena sayılmaz. Atabiliyosan tek elle yani bilekten şut atmaya çalış. Atamıyosan da bileğin daha gelişmemiştir zorlama bu yüzden sol elinden destek alıp atabilirsin. Yani tutuşun bilek şut atacak gibi olsun ama sol elinden destek alıp topu çıkar. Sık sık şut çalışman lazım dediğim bilek atışı stabil kullanabilmen için. Yavaş yavaş...
Bilekten atmayıp nasıl bombeli atabilirim peki. Mesela bazı zaman çok formda oluyorum. Dün nedense attıklarımın hepsi girdi, üçlük atıyorum vesaire. Fakat bazende o kadar kötü oynuyorum ki. Genelde takımda ya pivot ya da oyun kurucu oluyorum.

Bilekten atmayıp nasıl bombeli atabilirim peki. Mesela bazı zaman çok formda oluyorum. Dün nedense attıklarımın hepsi girdi, üçlük atıyorum vesaire. Fakat bazende o kadar kötü oynuyorum ki. Genelde takımda ya pivot ya da oyun kurucu oluyorum.
Dediğim gibi sol elinden destek al ama sakın göğüsten atma önermiyorum. Bence oyun kurucu pozisyonuna yönel çünkü boyunun 2.10 olmayacağına kesin gözüyle bakabiliriz ve top hakimiyeti çok önemlidir. Kyrie İrving izleyebilirsin.

Dediğim gibi sol elinden destek al ama sakın göğüsten atma önermiyorum. Bence oyun kurucu pozisyonuna yönel çünkü boyunun 2.10 olmayacağına kesin gözüyle bakabiliriz ve top hakimiyeti çok önemlidir. Kyrie İrving izleyebilirsin.
Evet NBA maçları izliyorum. Ayrıca kafa bölgesinden çıkarıyorum topu. Göğüsten asla çıkarmıyorum ki etkili gitmiyor zaten.

Ne kadar yuksekten atarsan o kadar az efor sarfetmen gerekir ve rahat edersin. Atis yaparken gucu bacaklarindan almalisin, ziplayabildigin kadar zipla atmadan once, hem karsinda savunma varsa bloktan kurtulmus olursun hem de daha rahat bir gorus imkani saglar.

Sutu kendini nasil rahat hissediyorsan oyle atmalisin. Destek elinle de topu biraz iterek ekstra guc saglayabilirsin. Yasin ilerledikce ve guclendikce sut stilin oturur ve olmasi gerektigi hale gelir zaten. ;)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı