BAT, PowerShell ya da Python ile dosya uzantıları düzenlenebilir mi?

Bende araştırıyorum güncel bir virüs anladığım elbet bir çözümü bişeyi vs. düşer nete ikimizde araştırmaya devam edelim. Bulursak birşeyler paylaşlım buradan.
Çözümü anladığım kadarı ile şu, saldırganın bıraktığı notta eğer paylaştıysa şifreleme ile alakalı bir ID kodu bırakmış olmalı ve bu koda şifrelenmiş dosyanın incelenip dosyalardan şifreyi kaldıran bir key yazılması.

Virüsün bulaşmasına sebep olan başka bir forum sitesi'nden ualştığım konu bulunan iso dosyasıydı veya indirme için yöneldnrilen sitelerden yedim o forum da ve başka bir kaç forumdan daha konu açtım umarım başka forumlarda da konu olduğu veya bahsettiğim için ban vs yemem fakat konu bence çok önemli bunu yedeklerim gittiği için değil ülkece bu tarz şeylere hazır olunması gerektiğini düşünüyorum. Youtube kaynaklarında adamlar bahsettim ID ve şifreli dosya örneğini inceleyip key hazırlayıp bat dosyası ile çözdüklerini gördüm 2000 dosyayı 2 dk içinde eski kullanıla bilir hale getirdiler. Yöntem vs bulur ulaşırsam buradan paylaşacağıma emin olabilir siniz.

Hocam eğer çok önemli bir dosyan var ise seç onu mail at bunu deneme olarak çözerseniz ödeme yaparım inanırım diye. Sistemleri bu şekilde kendileri diyorlar bir dosyanızı atın çözelim görün. Ben çok önemli bir dosyamı öyle kurtardım.

Son düzenleme:
Hocam eğer çok önemli bir dosyan var ise seç onu mail at bunu deneme olarak çözerseniz ödeme yaparım inanırım diye. Sistemleri bu şekilde kendileri diyorlar bir dosyanızı atın çözelim görün. Ben çok önemli bir dosyamı öyle kurtardım.
Benim için en önemli olanlar çocukların fotoğraflarıydı tek resmi kurtarmak için böyle bir pazarlığa girmek çok randıman verecek bir iş değil gibi benim adıma. Youtube den vs çözdüğünü idda eden 2 kişi ile telegram kanalı ile yazıştık bir kişi 75 dolar dedi benim ülke enflasyonuma göre büyük para dedim 50 dolar dediler diğer kişi 300 dolar istiyor büyük ihtimal soruna çare bulunan kadar yedekleri saklayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı