Battlefield V RAM kullanımı

• Konuyu başlatan GlorfindeI
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 4B
G

GlorfindeI

Ziyaretçi
Öncelikle herkese iyi forumlar. Bilgisi olan dostlara bir kaç sorum var.
1) Videolardan incelediğim kadarıyla Battlefield V ve son zamanlarda çıkan yüksek sistem gereksinimleri olan oyunlarda 8 GB RAM varken 7.5 GB kullanım varken aynı oyun aynı harita aynı sahnede 16 GB RAM'de 8-9 GB RAM kullanıyor. Bunun sebebi nedir?

2) Buradaki kullanılamayan RAM farkı işlemci üzerine mi yük oluyor?

3) Single ve Dual Channel RAM kullanımının farkları nelerdir. Ekran kartı ve işlemci ile arasındaki ilişki etkileniyor mu bu veri yolu değişiminden.

4) Battlefield V indirdim ve ekran kartı kullanımım Medium & High ayarlarda dahi %75-86 arasında seyrediyor. Fakat işlemci sürekli olarak %100. Buna bağlı olarak kasmalar yaşanabiliyor. Şu an için işlemci upgrade yapamıyorum malesef. Bunun yerine sistemi Single Channel 8 GB'tan 16 GB Dual Channel'a upgrade etsem işlemci kullanımına bir artısı olabilir mi? Yani ramin sınırlarının aşıldığı noktalar işlemcinin sırtına yük oluyor mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
7.5 GB kullanması, o kadar boş RAM olmasından kaynaklıdır. Geriye kalan değer Windows'un, oyunun yan servisleri için vs. çalışan kısmıdır. Haliyle RAM'i 16 GB yapınca oyun da sıkışıklıktan kurtulur ve daha da yayılır.

Örneğin 8 GB RAM'iniz var ve 7.5 GB RAM kullanıyor oyun. Gereken diğer veriler, RAM'den belirli öğelerin boşaltılıp sabit diskten tekrar çekilmesiyle elde edilir. Bu da performans kaybına neden olur.

Sisteminizi yazarsanız işlemci kullanımı hakkında yardımcı olurum. 16 GB Dual Channel FPS'nizi arttırır. Yine de işlemcinizi bileyim.

Benim laptop'ımda 16 GB single RAM vardı, işlemci kullanımı 80-100% arasında değişiyordu. Bir tane daha ram alıp Dual Channel çalıştırınca kullanım 50% lelere düştü ve FPS neredeyse 2 katına çıktı. Ayrıca şu anda 32 GB RAM ile Battlefield 5'de 16.5 GB ram kullanımı gördüm.

oyunu alsam mı almasam mı karar veremedim , ryzen 5 1600 gtx 1060 6gb b350 pc mate 16gb ram'li sistemim var , masraf çıkarmasın sonra başıma nedir tavsiyeniz

Gtx1050 Ti
G4560
Ekran kartı kullanımım %80'ler civarında dediğim gibi. Fakat cpu %99 dahi olmuyor.. Rainbow Six Siege gibi oyunlarda ikiside tam doyuruyor. Ekran kartından patlamasını bekliyordum fakat kart hakkını veriyor. Öyle olmasaydı grafik falan kısardım ama bunun çareside yok.
oyunu alsam mı almasam mı karar veremedim , ryzen 5 1600 gtx 1060 6gb b350 pc mate 16gb ram'li sistemim var , masraf çıkarmasın sonra başıma nedir tavsiyeniz
Oyun çok güzel bence usta. Battlefield geçmişin varsa tavsiye ederim sistemin götürecektir her türlü.. Ben kıyısında geziyorum bugün işte ram gelecek. Takım deneyeceğim tecrübemi aktarırım.

Oyun bazlı %100 olması kasma yaratmaz. Arkaplanda uygulamalar varsa kapatmanız gerekiyor. İşlemcinizi de bilmeden net yorum yapamam.

Ama sadece bir oyunun %100 yük bindirmesi kasma yaratmaz. Oyun %100 bindirme yapıyorken arkaplanda işlemciden pay alacak bir program bunu yapar.

Oyun bazlı %100 olması kasma yaratmaz. Arkaplanda uygulamalar varsa kapatmanız gerekiyor. İşlemcinizi de bilmeden net yorum yapamam.

Ama sadece bir oyunun %100 yük bindirmesi kasma yaratmaz. Oyun %100 bindirme yapıyorken arkaplanda işlemciden pay alacak bir program bunu yapar.
Usta yazdım yukarıda g4560. Asus gpu tweak ile oyuna girmeden önce arka planda calisan her şeyi kapatıyorum.. ramdende şüpheliyim 8gb ram var. 7.6 kullanıyor

Sanırım size hem miktarsal hem de veriyolu olarak ikinci bir RAM takviyesi gerekiyor.

Çift kanala geçmeniz ve RAM kullanımını bu açıdan rahatlatmanız bence alacağınız keyfi arttıracak ve dropları azaltacaktır.

7.5 GB kullanması, o kadar boş RAM olmasından kaynaklıdır. Geriye kalan değer Windows'un, oyunun yan servisleri için vs. çalışan kısmıdır. Haliyle RAM'i 16 GB yapınca oyun da sıkışıklıktan kurtulur ve daha da yayılır.

Örneğin 8 GB RAM'iniz var ve 7.5 GB RAM kullanıyor oyun. Gereken diğer veriler, RAM'den belirli öğelerin boşaltılıp sabit diskten tekrar çekilmesiyle elde edilir. Bu da performans kaybına neden olur.

Sisteminizi yazarsanız işlemci kullanımı hakkında yardımcı olurum. 16 GB Dual Channel FPS'nizi arttırır. Yine de işlemcinizi bileyim.
2. Çubuğu taktım 60 fps altına düşmüyor gerçekten faydası oldu.. Ram arttırmanın etkisi olacağını tahmin ediyordum fakat bu kadarını bende beklemiyordum..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı